2019-10-11 Aktualności

Menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym miesiączka nie występuje w ciągu kolejnych 12 miesięcy, bez żadnych patologicznych przyczyn tego stanu[1]. Zachodzące w tym czasie w organizmie procesy wpływają na zdrowie, samopoczucie oraz jakość życia kobiet. Odczuwają one wiele dolegliwości rzutujących na praktycznie wszystkie aspekty życia. W leczeniu objawów menopauzy główną rolę odgrywa stosowana powszechnie hormonalna terapia zastępcza[2]. Terapii hormonalnej nie można jednak stosować u wszystkich kobiet. Przeciwwskazana jest m.in. w przypadku: występowania nieprawidłowych, niezdiagnozowanych krwawień z macicy, wysokiego ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej, źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego, po przebytym zawale serca lub udarze mózgu, w niestabilnej chorobie wieńcowej, w aktywnej chorobie wątroby, niewydolności wątroby, w estrogenozależnej chorobie nowotworowej (czynnej lub przebytej)[3].Badania dowodzą, że ponad połowa kobiet w średnim wieku korzysta z medycyny komplementarnej i alternatywnej: ziół, suplementów diety, preparatów roślinnych, medytacji, akupunktury itp.

Wybrane składniki odżywcze mogą być z powodzeniem stosowane w okresie menopauzy. Należą do nich m.in. substancje roślinne zawierające fitoestrogeny, takie jak soja i czerwona koniczyna. Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, mające budowę chemiczną podobną do estradiolu, dzięki czemu mogą wykazywać działanie estrogenne i wpływać na zdrowie kobiet w okresie menopauzy. Mając na uwadze postępującą w okresie menopauzy utratę masy kostnej, warto także wspomnieć o witaminie D. Jej niedobór wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem chorób układu kostnego, ale także sercowo-naczyniowego, zespołu metabolicznego i wielu innych. Dlatego szczególnie u kobiet w średnim wieku należy dążyć do uzyskania odpowiedniego poziomu zaopatrzenia w witaminę D [2].
Firma Polski Lek przeprowadziła badanie oceniające wpływ ekstraktu z liści i kwiatów koniczyny czerwonej i kompleksu OSTEO (witamina D3, witamina K2-MK-7 oraz wapń) zawartych w suplemencie diety Climeston® na objawy menopauzy. Badanie zrealizowano na terenie całej Polski, od grudnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. W badaniu wzięło udział 309 lekarzy-badaczy i objęło ono 4120 pacjentek [4].

Copyright © Medyk sp. z o.o