Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Rozpoczęcie przez EMA przeglądu etapowego szczepionki Sputnk V

Informacja Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) rozpoczął przegląd etapowy (rolling review) szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac), opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleya. Decyzja Komitetu dotycząca rozpoczęcia przeglądu etapowego oparta jest na wynikach badań laboratoryjnych oraz klinicznych z udziałem osób dorosłych. Badania te potwierdziły skuteczność szczepionki w zakresie wyzwalania produkcji przeciwciał oraz komórek odpornościowych przez organizm osoby zaszczepionej.

Światowy Dzień Słuchu

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu, który zainicjowany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Ochrona słuchu dla wszystkich! Badania. Rehabilitacja. Komunikacja.” Według szacunków WHO 466 mln ludzi na świecie ma bardzo poważne wady słuchu, zaś różne inne zaburzenia słyszenia dotykają około miliarda osób. Prognozy przewidują, że w najbliższych latach liczba ta znacznie wzrośnie wraz ze starzejącymi się społeczeństwami zachodnimi.

reklama

Telemonitoring urządzeń wszczepialnych

Kontrola stymulatora serca

W Polsce każdego roku wszczepia się kilkadziesiąt tysięcy stymulatorów serca. W 2020 r. w Polsce wszczepiono około 45 tys. stymulatorów serca. Kontrole urządzeń i stanu pacjentów w normalnych warunkach odbywają się cyklicznie, ale w czasie pandemii COVID-19 wielu chorych obawiało się o prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo wizyt. Zdaniem ekspertów pacjenci objęci telemonitoringiem urządzeń wszczepialnych mogli czuć się bezpieczniej, ponieważ ta forma opieki chroniła ich przed przeoczeniem zagrażającego życiu pogorszenia stanu zdrowia.

reklama

Dzień Chorób Rzadkich

Ostatniego dnia lutego przypada Dzień Chorób Rzadkich. Zalicza się do nich blisko 8 tys. schorzeń. Większość z nich trudno się diagnozuje, leki wynaleziono na zaledwie około 200 z nich. Dostęp do leczenia jest bardzo ograniczony. W Polsce na choroby rzadkie cierpi ok. 2 do 3 mln osób. W Polsce refundowanych jest ok. 20 terapii, a pozostali pacjenci, mogą liczyć jedynie na tzw. leczenie objawowe. Nie bez powodu zatem leki stosowane w leczeniu chorób rzadkich nazywa się sierocymi.

Maski ochronne – przegląd

Kampania "Chrońmy się"

Szaliki i przyłbice nie chronią przed zakażeniem koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje noszenie masek, które są najskuteczniejsze. Porównanie dostępnych na rynku masek ochronnych przygotowali specjaliści Batist Medical w ramach kampanii społecznej „Chrońmy się”. Wybór właściwej maski zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywana.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Statystyki występowania depresji niepokojąco wzrosły w czasie pandemii i okazuje  się, że może na nią cierpieć już co 4 osoba średnio na świecie. W Polsce od kilku lat odnotowuje się wzrost przypadków; w 2020 r. problem dotyczył 3,8 mln osób. Depresję mogą wywoływać różne czynniki, w tym psychologiczne,  jak przedłużający się stres, presja społeczna czy środowiskowa. Częściej dotyczy ona kobiet niż mężczyzn; w ostatnim czasie często także młodych osób. Według ekspertów-psychologów zawsze jest to ucieczka przed presją. Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie  psychiczne jest niezaprzeczalny. O stanie zagrożenia informowali już eksperci w marcu 2020 r., odnotowując wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach.

reklama

Pacjenci z wtórnie postępującą postacią SM bez refundacji terapii

Pacjenci z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego to ostatnia grupa chorych z SM, która na chwilę obecną nie ma dostępu do leczenia, mimo że istnieje terapia o udowodnionej klinicznie wysokiej skuteczności, dedykowana właśnie tym pacjentom. Obecnie refundowane w ramach programów lekowych terapie modyfikujące przebieg choroby w postaci rzutowo-remisyjnej nie wykazują skuteczności u pacjentów z SPMS. Dlatego zarówno chorzy, jak i środowisko medyczne postulują o jak najszybszą refundację siponimodu – terapii o udowodnionej i powszechnie uznanej skuteczności w postaci SPMS.

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 marca 2021 r.

Ukazał się projekt Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2021 r. Wycofane zostały 34 opakowania leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast do listy włączono do 19. Nowymi substancjami dodanymi do wykazu są: silodosinum i tafluprostum. Obniżenie cen dotyczy 478 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, natomiast zwiększenie – 153.

V edycja akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra

W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry (7-13 marca), Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych już po raz piąty zapraszają gabinety okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Problem jaskry może dotyczyć w Polsce 800 tys. osób, z czego tylko połowa została zdiagnozowana. W 90% przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. 

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19

Wniosek o warunkowe dopuszczenie do obrotu

Johnson & Johnson  ogłosiła 16 lutego 2021 r., że firma Janssen-Cilag International N.V. złożyła warunkowy złożyła warunkowy wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu (cMAA) kandydata firmy Janssen na jednodawkową szczepionkę przeciwko COVID-19. Wniosek opiera się na kluczowych wynikach dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa badań klinicznych fazy 3 ENSEMBLE. Po przyznaniu warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu firma musi spełnić określone zobowiązania w określonych ramach czasowych, w tym dostarczyć dodatkowe dane. 

reklama
Gabinet Prywatny wersja tradycyjna

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK