2024-02-13 Aktualności

„Polscy okuliści kontra jaskra” to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) i lekarzy okulistów z całej Polski, która ma na celu edukowanie społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie wykrywalności choroby. PTO, Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry od niedzieli 10 marca do soboty 16 marca, czyli w trakcie Światowego Tygodnia Jaskry.

To już ósma edycja akcji Polscy okuliści kontra jaskra”. Naszą misją jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby i zachęta do badań. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji przebadaliśmy łącznie ponad 16 tys. osób z całej Polski. Aż 30% skierowaliśmy do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Wielu z nich, dzięki wczesnej diagnostyce, uratowaliśmy wzrok. To wspaniała akcja, ale nie udałoby się pomóc tak wielu ludziom, gdyby nie zaangażowanie tylu ekspertów, okulistów, gabinetów i poradni okulistycznych – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jaskra prowadzi do nieodwracalnej ślepoty, ale w większości przypadków przez długi czas nie daje żadnych objawów. Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na nią aż 78 mln ludzi na całym świecie, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 mln. Szacuje się, że w Polsce to 800 tys. osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana.

Prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO podkreśla: Jaskra nie śpi! W przypadku tej choroby nie możemy mówić o profilaktyce, a jedynie o wczesnej diagnostyce. Dlatego udostępnianie pacjentom bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą.

Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl do 1 marca do godz. 23:59. Zgłoszenia może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny – należy tylko wypełnić wniosek dostępny na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu, a po otrzymaniu elektronicznego potwierdzenia odesłać go na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.

Gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznej akcji, otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne, w tym plakaty informacyjne oraz kwestionariusze badania przesiewowego. Zarejestrowane placówki znajdą się na liście gabinetów biorących udział w programie na stronie www.tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta. Lista zostanie ogłoszona 6 marca o godz. 11. Zainteresowani pacjenci będą umawiać się telefonicznie na wizytę w wybranym gabinecie.

Copyright © Medyk sp. z o.o