2024-04-19 Artykuł

W omawianym artykule przeanalizowano zastosowanie probiotyków w leczeniu różnorodnych przypadków biegunek. Podkreślono istotę różnorodności szczepów probiotycznych i konieczność korzystania z preparatów o potwierdzonej skuteczności. Mimo braku jednoznacznych wytycznych zaleca się elastyczne podejście do doboru probiotyku, uwzględniając potrzeby pacjenta i opinie specjalisty. Artykuł podkreśla także potrzebę dalszych badań w celu lepszego zrozumienia wpływu probiotyków na zdrowie oraz opracowania optymalnych strategii ich stosowania.

Probiotyki to preparaty bardzo często stosowane w przypadkach różnego typu biegunek, które występują np. podczas antybiotykoterapii lub w czasie terapii ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Ponadto stwierdzamy coraz częściej możliwość skutecznego zastosowania probiotyków i innych „biotyków” w profilaktyce i terapii wielu innych schorzeń.

Rynkowe preparaty probiotyczne rzadko mają status produktów leczniczych. Najczęściej zaliczane są do suplementów diety lub też do środków specjalnego przeznaczenia spożywczego. Tylko probiotyki o statusie produktu leczniczego mają udokumentowane i potwierdzone w badaniach klinicznych działanie probiotyczne. Obecnie coraz częściej stosuje się probiotyki w celu odbudowy lub modyfikacji mikroflory jelitowej w zakresie profilaktyki i leczenia niektórych schorzeń. W celu modyfikacji mikroflory jelitowej poza probiotykami, które mają największe zastosowanie medyczne, stosuje się też m.in. prebiotyki, synbiotyki i inne. Obserwuje się tendencję do coraz szerszego ich wykorzystania w wielu schorzeniach. Stosowane preparaty, aby były skuteczne, muszą się charakteryzować dużą liczbą żywych i aktywnych komórek drobnoustrojów probiotycznych, zawartych w jednostkowej dawce terapeutycznej.

Copyright © Medyk sp. z o.o