2023-05-31 Artykuł

Cukrzyca typu 2 jest zwykle wykrywana podczas podstawowych badań diagnostycznych. Niestety, stosunkowo jeszcze za rzadko takie badania są zlecane przez lekarzy POZ. W Polsce mamy między 0,5 a 1 mln niezdiagnozowanych przypadków cukrzycy typu 2. Tak więc ta wykrywalność mogłaby być dużo lepsza, choć widać już pewną poprawę. Chciałabym zwrócić uwagę lekarzy POZ szczególnie na grupy ryzyka: osoby w wieku powyżej 45 lat, pacjentów z nadwagą i otyłością, osoby, u których występuje w rodzinie cukrzyca typu 2 (rodzice, rodzeństwo), kobiety, które miały cukrzycę ciążową albo urodziły dzieci o masie powyżej 4 kg. W takich przypadkach należy badania zlecać regularnie – raz w roku. Osoby spoza grupy ryzyka powinny mieć wykonywane badanie raz na trzy lata.

Zwróćmy także uwagę na pacjentów, którzy mają takie objawy jak nadmierna senność, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, wstawanie w nocy do łazienki, częste znużenie i rozdrażnienie, trudno gojące się rany, częstsze infekcje, w tym również infekcje intymne, niewyjaśnione wahania masy ciała, zaburzenia widzenia. To bardzo ważne sygnały do wykonania badania poziomu cukru krwi na czczo.

Badanie poziomu cukru we krwi jest proste i tanie. I na tym polega paradoks cukrzycy. To choroba łatwa do wykrycia, a tyle osób pozostaje niezdiagnozowanych. Dlatego lekarze POZ mają tu ogromną rolę do spełnienia.

Copyright © Medyk sp. z o.o