2018-06-20

Informacja o przedruku - Errata - Oświadczenie

„Rola inhibitorów kinazy syntazy glikogenu 3 (GSK3) w farmakoterapii chorób ośrodkowego układu nerwowego”

Wydawnictwo Medyk informuje, że artykuł  „Rola inhibitorów kinazy syntazy glikogenu 3 (GSK3) w farmakoterapii chorób ośrodkowego układu nerwowego”, którego autorami są: Mariusz Bochnia, Agnieszka Ernestowicz, dr n. farm. Łukasz Szeleszczuk, dr hab. n. farm. Dariusz M. Pisklak, dr n. farm. Monika Zielińska-Pisklak, został opublikowany w czasopiśmie „Gabinet Prywatny” w  numerze 01/2018  jako przedruk z numeru 02/2018 miesięcznika „Lek w Polsce”.

reklama kartka wielkanoc
2016-12-01

Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” opracowała Algorytm+, czyli receptę na zwiększenie adherencji i poprawę zdrowia osób HIV+ oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie. Algorytm+ opisuje krok po kroku proces pracy z pacjentem lub podopiecznym żyjącym z HIV tak, żeby mógł uczestniczyć w leczeniu i świadomie, z zaangażowaniem współkształtował swoje zdrowe życie z HIV. To o tyle istotne, że dziś, gdy mamy już skuteczne leki na HIV, dzięki którym ludzie żyją z wirusem o wiele dłużej niż przed laty, kluczowe staje się ich prawidłowe przyjmowanie oraz położenie nacisku na bezpieczeństwo terapii, ponieważ leki te trzeba brać do końca życia. W pracach nad projektem uczestniczyły osoby żyjące z HIV oraz członkowie 8 polskich organizacji pozarządowych. Dokument otrzymają osoby zakażone oraz pracujący na ich rzecz przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i instytucji. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

2016-11-25

II Narodowy Kongres Żywieniowy odbędzie się 27 stycznia 2017 r. w Warszawie, na PGE Narodowym. Jego organizatorem jest Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Tematyka kongresu będzie dotyczyła różnych aspektów żywieniowego zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych oraz żywieniowych czynników ryzyka. Wykłady poprowadzą uznani eksperci z IŻŻ oraz z kilku innych ośrodków naukowych i medycznych w Polsce. Wydawnictwo Medyk objęło patronatem medialnym II Narodowy Kongres Żywieniowy.

2016-11-17

Palenie tytoniu jest jednym z najczęściej występujących nałogów wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z łatwego dostępu do wyrobów tytoniowych. Palenie tytoniu obarczone jest wysokim ryzykiem zachorowania na raka płuca, przełyku, jamy ustnej, żuchwy, czy innych narządów niezwiązanych bezpośrednio z układem oddechowych, jak: nowotwór nerek czy pęcherza. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, w którym warto mówić o tym, jak wiele korzyści daje zerwanie z nałogiem.

2016-11-14

Epidemia cukrzycy na świecie nasila się. W zeszłym roku liczba dorosłych borykających się z cukrzycą typu 2 na świecie została oszacowana na 415 mln. Wszystko wskazuje, że ta liczba będzie dalej rosnąć. Eksperci są zdania, że do 2040 r. wzrośnie do 642 mln, co oznacza, że jedna osoba na 10 będzie miała cukrzycę. W Polsce do niedawna liczbę osób chorujących na cukrzycę szacowano na podstawie cząstkowych danych, zbieranych według różnych metodologii. Dane te nie były optymistyczne, bo szacowały liczbę chorych na 1,7 – 1,9 miliona osób, czyli ok. 7% populacji. Jednak sytuacja może wyglądać znacznie gorzej. Na podstawie danych NFZ, ogólnopolskiego badania NATPOL i komercyjnej analizy RECEPTOMETR (dane ze sprzedaży leków w kilkuset aptekach) okazało się, że w Polsce aż 2,17 mln pacjentów korzysta z porad i/lub leków cukrzycowych. Jeśli uwzględnimy także osoby do tej pory niezdiagnozowane, to chorych na cukrzycę w Polsce może być ok. 2,7 mln.

2016-11-10

Coś was łączy?  Zrób test na HIV podczas Europejskiego Tygodnia Testowania!

Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

W dniach 18-25 listopada 2016 r., wiele Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), w których można wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa nt. HIV/AIDS, będzie pracowało częściej i dłużej. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, http://www.aids.gov.pl/pkd/.

2016-11-08

Nowe leki i metody leczenia pacjentów z zaburzeniami lipidowymi, najnowsze wytyczne ESC/EAS, ESPC oraz wytyczne kanadyjskie i amerykańskie, a także rekomendacje ILEP to tylko niektóre z tematów poruszanych w trakcie Kongresu, który odbył się 4-5 listopada w Warszawie. Swoje wykłady zaprezentowali m.in.: prof. Zbigniew Gaciong, prof. Maciej Banach (kierownik naukowy Kongresu; na zdjęciu), prof. Grzegorz Opolski, prof. Barbara Cybulska, prof. Maciej Małecki, prof. Artur Mamcarz,  prof. Wojciech Drygas, prof. Tomasz Zdrojewski, prof. Marlena Broncel, prof. Jacek Jóżwiak, prof. Bogusław Okopień, prof. Tomasz Guzik, prof. Jacek Rysz, prof. Krzysztof Narkiewicz. Podczas Kongresu odbyło się 9 sesji, w tym sesja Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK oraz sesje sponsorowane firmy Amgen i Sanofi. Organizatorem konferencji było Wydawnictwo Termedia.

2016-10-28

Światowy Dzień Udaru Mózgu

Pacjenci zbyt długo czekają na rehabilitację

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, przypadającego 29 października, Fundacja Udaru Mózgu publikuje mapę powrotu do zdrowia po udarze. Z danych wynika, że sytuacja chorych w Polsce jest wyjątkowo trudna. Rekordowy, odnotowany czas oczekiwania na rehabilitację to 20 lat. Opublikowane badania pokazują, że problem z dostępnością do rehabilitacji wtórnej jest ogromny. Rehabilitacja wtórna to kontynuacja rehabilitacji, jakiej pacjent poddawany jest bezpośrednio po przebytym udarze, jeszcze na oddziale neurologicznym.

2014-04-29

Targi WIHE 2014

Międzynarodowe Targi Farmaceutyczne WIHE–Pharmacy i Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE – Hospital

Kiedy: 8-10 października 2014 r.

Gdzie: Warszawskie Centrum EXPO XXI

Ignacego Prądzyńskiego 12/14

01-222 Warszawa

2014-03-28
  • Akromegalia to rzadkie, przewlekłe zaburzenie hormonalne spowodowane guzem w przysadce mózgowej, które powoduje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu (GH)1.
  • Zachorowalność szacuje się na 3-4 nowe przypadki na milion rocznie2.
  • Rozwija się stopniowo, a jej poszczególne objawy (bóle głowy, bóle kości i stawów, ubytki pola widzenia, powiększenie rąk, stóp, nosa, żuchwy, nadciśnienie tętnicze, nadmierne owłosienie i wzmożona potliwość, zaburzenia miesiączkowania) mogą być brane za manifestację innych chorób2,3.
  • We właściwym diagnozowaniu i leczeniu choroby kluczowa jest współpraca lekarzy wielu specjalności (lekarza pierwszego kontaktu, diabetologa, kardiologa, psychiatry, neurologa, neurochirurga, endokrynologa).
  • Ważna jest wiedza i świadomość pacjentów, którzy obserwując u siebie objawy zgłoszą się do lekarza.
  • Głównym celem leczenia akromegalii jest zmniejszenie, związanej z podwyższonymi stężeniami hormonu wzrostu (GH) i insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), nadmiernej śmiertelności w porównaniu do populacji ludzi zdrowych2.

Copyright © Medyk sp. z o.o