Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Eksperci ONZ apelują o działania na rzecz zdrowia psychicznego

Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, w oświadczeniu w ramach wytycznych dotyczących COVID-19 apelował o zjednoczenie i podejmowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego w obliczu  pandemii. Drugim obszarem, obok zdrowia fizycznego, który atakuje wirus COVID-19, jest zdrowie psychiczne. Długotrwały stres, przedłużające się poczucie zagrożenia, niepewność niszczą psychikę. Sytuację pogarsza rzeczywisty lęk przed utratą zdrowia, a nawet życia swojego i bliskich, obawa o pracę lub szok po jej stracie, niepewność o jutro.

reklama

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką

Od 20 maja nie kupimy już papierosów mentolowych i z kapsułką, które pali w Polsce około 3 mln osób. To efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. Zakaz sprzedaży mentoli pozytywnie oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak bowiem argumentują, papierosy te powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia, które jest główną przyczyną raka płuca i wpływa na rozwój wielu innych nowotworów.

E-recepta wdrożona w odpowiednim momencie

Od 8 stycznia 2020 r. lekarze wystawiają e-recepty. Rządowe Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w utworzonym i utrzymywanym przez S&T systemie e-zdrowie zarejestrowało ich 200 mln. Eksperci twierdzą, że epidemia koronawirusa pozytywnie zweryfikowała zasadność wdrożenia e-recept i wskazała jak ważną rolę dla funkcjonowania instytucji publicznych i administracji odgrywa cyfryzacja.

reklama

Co roku u 15 tys. mężczyzn choruje na raka prostaty

Każdego roku raka prostaty diagnozuje się u 15 tys. mężczyzn. Wskaźnik umieralności wynosi 50%. Szansą na poprawę rokowań jest lepsza świadomość społeczna, międzypokoleniowe wsparcie i optymalna dostępność wizyt do specjalistów oraz terapii zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Jak podkreśla dr hab. n. med. Jakub Żołnierek z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie: panujące tabu i brak wiedzy w zakresie chorób uro-onkologicznych sprawiały, że do niedawna pacjenci zgłaszali się do lekarza w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej. 

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

12 maja swoje święto obchodzą pielęgniarki i położne, a rok 2020, zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia, również obchodzony jest jako Rok Pielęgniarek i Położnych. Profesja ta stanowi największą grupę zawodową w sektorze ochrony zdrowia na świecie (59%), jednak wiele krajów, w tym również Polska, boryka się ze zbyt małą liczbą pielęgniarek i pielęgniarzy w stosunku do zapotrzebowania. Na całym świecie podejmowane są w związku z tym inicjatywy, które mają zachęcić do studiowania pielęgniarstwa i podejmowania pracy w ochronie zdrowia.

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł. Powiedz „NIE” krwawiącym dziąsłom

Profilaktyka i leczenie periodontologiczne integralną częścią leczenia kardiologicznego

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencję prasową podczas której eksperci przedstawili najnowsze doniesienia o związku zapalenia przyzębia z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz wpływie profilaktyki domowej na redukcję krwawienia z dziąseł.

Pacjenci z osteoporozą przerywają terapię z powodu epidemii koronawirusa

W obliczu trwającej w Polsce epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, której skutkiem jest przedłużający się stan powszechnej izolacji, pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym pacjenci z osteoporozą, przerywają niezbędną dla ich zdrowia terapię – często nieświadomie, rezygnując z kontynuowania leczenia, a często z powodu niemożności zrealizowania dotychczasowych zaleceń lekarskich. Szacuje się, że obecnie aż 80% pacjentów chorych na osteoporozę mogło zaniechać właściwego tj. cyklicznego, w ściśle określonym czasie, stosowania leku w formie iniekcji. Następstwa zdrowotne braku ciągłości terapii mogą być katastrofalne w skutkach.

Rak jajnika nie zaczeka na koniec pandemii COVID-19

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Optymalne narzędzie diagnostyczne i wdrożenie skutecznego leczenia na jak najwcześniejszym etapie postępowania – to w przypadku raka jajnika złote zasady, które mogą wydłużyć życie kobiet nawet o kilka lat. Niestety na przeszkodzie skutecznej terapii staje SARS-CoV-2, który może wpłynąć na decyzje diagnostyczno-terapeutyczne. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, w trosce o chore z rakiem jajnika wypracowało specjalne wytyczne, które mają być pomocą dla lekarzy zaangażowanych w leczenie.

Czy chorzy na astmę częściej chorują na COVID-19?

Pacjenci dotknięci astmą wcale nie chorują na COVID-19 częściej niż osoby zdrowe. Tak jest jednak pod warunkiem, że są właściwie leczeni i stosują się do zaleceń lekarzy. Podczas pandemii koronawirusa wielu pacjentów z astmą ma problemy z dostępem do leczenia. Pozamykane są poradnie specjalistyczne, a właśnie w tym czasie chorzy powinni być leczeni możliwie najlepiej. 

reklama

Szczepionka przeciwko COVID-19

Współpraca AstraZeneca i Uniwersytetu w Oxfordzie

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłosiły dziś porozumienie w sprawie rozwoju i globalnej dystrybucji opracowanej na Uniwersytecie potencjalnej, rekombinowanej szczepionki adenowirusowej, która zapobiegałaby zakażeniu COVID-19 przez SARS-CoV-2. Współpraca ma na celu dostarczenie pacjentom potencjalnej szczepionki znanej jako ChAdOx1 nCoV-19, opracowanej przez Instytut Jenner’a i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zgodnie z umową AstraZeneca będzie odpowiedzialna za rozwój oraz ogólnoświatową produkcję i dystrybucję szczepionki.

reklama
Gabinet Prywatny - czasopismo

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK