Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Trzeba wprowadzić bezpłatny program szczepień przeciwko HPV

W Narodowym Programie Szczepień Ochronnych nastąpiły zmiany dotyczące szczepień obowiązkowych – wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko rotawirusom. Wciąż czekamy na wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, bo choć szczepionka została wprowadzona na rynek w 2006 r., w Polsce nadal jest to szczepienie jedynie zalecane. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołuje przede wszystkim raka szyjki macicy u kobiet, ale nie tylko – również raka sromu, prącia u mężczyzn, a także nowotwory głowy i szyi. 

Wykrywa SARS-CoV-2 z próbki śliny

Pierwszy na świecie genetyczny test diagnostyczny

Genomtec SA wprowadza do obrotu, na terenie Unii Europejskiej test diagnostyczny Genomtec® SARS-Cov-2 EvaGreen® Direct-RT-LAMP CE-IVD Kit (RT-LAMP Direct Kit), który umożliwia przeprowadzenie badania w kierunku identyfikacji zakażenia SARS-CoV-2 ze śliny pacjenta. Test zapewni pacjentom większy komfort, gdyż nie będą oni musieli być poddawani procedurze pobrania wymazu np. z nosogardzieli. Możliwość badania ze śliny zmniejszy również ryzyko ekspozycji na wirusa dla personelu pobierającego próbkę i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Dzięki testowi odczytanie wyniku od momentu otrzymania próbki śliny przez laboratorium będzie możliwe już po kilkudziesięciu minutach.

reklama

Miesiąc świadomości raka pęcherza

Kampania edukacyjna RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!

Rak pęcherza to 4. najczęściej wykrywany wśród mężczyzn i 12. wśród kobiet nowotwór, diagnozowany rocznie u ok. 7300 osób w Polsce i przyczyna śmierci ok. 4000 pacjentów. Przyczyny tworzenia się nowotworu pęcherza nie są do końca znane, ale wiadomo, że głównym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. Do głównych przyczyn zalicza się też ekspozycję na substancje chemiczne, narażenie na promieniowanie w przeszłości, przewlekłe zapalenie pęcherza. Nie jest też wykluczone zachorowanie u osób, których te kryteria nie dotyczą. Czterokrotnie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

reklama

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. W 2021 r. tematem przewodnim jest profilaktyka chorób dziąseł. Polskie Towarzystwo Periodontologiczne w tym dniu zorganizowało konferencję prasową, podczas której eksperci przedstawili najnowsze doniesienia dotyczące profilaktyki chorób dziąseł. Podczas wydarzenia poruszono również istotny aspekt dotyczący wpływu infekcyjnych chorób występujących w jamie ustnej na przebieg i powikłania COVID-19. Najczęstszą postacią chorób dziąseł jest ich zapalenie wywołane odkładaniem się płytki nazębnej, co wynika z zaniedbań higienicznych, np. niewłaściwego lub niezbyt częstego czyszczenia uzębienia, skutkującego stanem zapalnym dziąseł. Prowadzone od lat badania wskazują, że miejscowy proces toczący się w tkankach przyzębia stanowi czynnik ryzyka dla wielu chorób ogólnych.

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

11 maja

Tyle się mówi o naszych sercach. Ale czy naprawdę umiemy słuchać, co mają nam do powiedzenia? Czy w pogoni za codziennymi sprawami umiemy zatrzymać się i poświęcić chwilę naszemu zdrowiu? – te pytania stawia aktor Wojciech Malajkat w etiudzie edukacyjnej, zwracając uwagę Polaków na najczęstszą arytmię serca – migotanie przedsionków i jej związek z udarem mózgu. W tym niestandardowym spektaklu uczestniczą również wybitni kardiolodzy: prof. Janina Stępińska i prof. Przemysław Mitkowski. Wideo edukacyjne powstało w ramach projektu „W rytmie arytmii. STOP UDAROM”, a jego premiera ze względu na związek migotania przedsionków z udarem mózgu odbywa się z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej.

Wirtualna poradnia

Problematyka HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową

Wprawdzie dane NIZP-PZH pokazują wyraźnie, że liczba wykrytych zakażeń HIV znacząco spadła w ubiegłym roku (934 nowo wykryte zakażenia HIV w 2020 r. wobec 1615 w 2019 r.), ale organizacje prowadzące punkty konsultacyjno-diagnostyczne nie mają wątpliwości, że wiąże się to z mniejszą o około połowę liczbą przeprowadzanych testów. Skąd więc czerpać wiedzę, jeśli nie z bezpośrednich kontaktów ze specjalistami? Dzięki nowemu projektowi wrocławskiego Stowarzyszenia Podwale Siedem możliwe będą też spotkania online z ekspertami zajmującymi się problematyką HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową w wirtualnej poradni TY, TO TU! tytotu.pl. Projekt jest jednym z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci, prowadzonego przez Gilead Sciences Polska.

Apel pacjentów narażonych na ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego

Istnieje grupa pacjentów z rakiem kolczystokomórkowym, która nie kwalifikuje się do wycięcia chirurgicznego zmiany nowotworowej. Jedyną szansą dla tej grupy pacjentów jest cemiplimab, czyli innowacyjna terapia za pomocą przeciwciał monoklonalnych. Pacjenci z rakiem kolczystokomórkowym skóry przez całe swoje zawodowe życie  nieświadomie pracowali w warunkach szkodliwych, dziś trzeba im pomóc. To głównie osoby starsze, które powinny być objęte specjalną troską systemu ochrony zdrowia. Przez dziesiątki lat uczciwie pracowały na roli, a teraz pozostawione są bez refundowanego leczenia ich choroby zawodowej, jaką jest rak kolczystokomórkowy skóry – zaapelowały w liście do Ministra Zdrowia organizacje pacjenckie oraz organizacje skupiające rolników, sadowników oraz inne grupy narażone zawodowo na promieniowanie UV wywołujące raka kolczystokomórkowego skóry. 

Robot Corindus do interwencji wieńcowych

Zespół polskich kardiologów przeprowadził pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej zabiegi kardiologii inwazyjnej przy wsparciu robota. Zastosowany w Nowym Sączu system Corindus CorPath GRX to jedyne tego typu urządzenie posiadające znak CE i zatwierdzone przez amerykańską FDA. Wdrożenie robotyzacji zrewolucjonizowało organizację pracowni kardiologii zabiegowej, znacząco zwiększając precyzję i skuteczność zabiegów oraz bezpieczeństwo pracy zespołu medycznego.

III faza badania jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson

Dane opublikowano w New England Journal of Medicine

Johnson & Johnson poinformował, że New England Journal of Medicine opublikował dane z badania klinicznego ENSEMBLE fazy 3 dla jednodawkowej szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej przez Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson (Janssen). Publikacja analizy pierwotnej następuje po ogłoszonych w styczniu ogólnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa, które wykazały, że badanie osiągnęło wszystkie pierwszo- i drugorzędowe punkty końcowe oraz, że jednodawkowa szczepionka COVID-19 zapobiegła hospitalizacji i zgonom wszystkich uczestników badania już po 28 dniach od szczepienia.

46. Zjazd Psychiatrów Polskich

24-26 czerwca, Szczecin

W związku z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Komitet Naukowy podjął decyzję o zmianie formuły 46. Zjazdu Psychiatrów Polskich ze stacjonarnej na hybrydową. Termin Zjazdu pozostaje bez zmian, tj. 24-26 czerwca 2021 r. Miejsce Zjazdu zostało przeniesione do Radisson Blu Hotel, plac Rodla 10, Szczecin. Czasopismo "Gabinet Prywatny" jest patronem medialnym Zjazdu. O wszelkich zmianach organizatorzy będą informować informować  za pośrednictwem wiadomości e-mail lub strony www.zjazdptp.com.pl  
Rejestracja internetowej: ZAREJESTRUJ SIĘ
Aktualny cennik: TUTAJ

 

reklama
Gabinet Prywatny wersja tradycyjna

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK