Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Nowe możliwości leczenia zaawansowanego raka jelita grubego

Pozytywna rekomendacja Prezesa AOTMiT

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, biorąc pod uwagę opinię Rady Przejrzystości, dostępne dowody naukowe, wytyczne kliniczne oraz rekomendacje refundacyjne, uznał (1 września 2020 r.) za zasadne finansowanie ze środków publicznych cetuksymabu w skojarzeniu ze schematem FOLFOX w I linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego. W uzasadnieniu wskazano, iż wprowadzenie tej opcji jest korzystne zarówno dla pacjentów, jak i płatnika publicznego. Rekomendacja dotyczy rozszerzenia obecnego programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10 C18-C20)”.

Już tylko krok dzieli polskich pacjentów od dostępu do szerszych możliwości leczenia paliatywnego tego nowotworu. Leczenie nieoperacyjnego raka jelita grubego opiera się na chemioterapii w ewentualnym skojarzeniu z przeciwciałami monoklonalnymi. Cetuksymab (przeciwciało monoklonalne anty-EGFR) w skojarzeniu ze schematem chemioterapii FOLFOX w I linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego przeznaczony jest dla chorych z IV stopniu zaawansowania choroby, bez obecności przerzutów do mózgu. Wnioskowana terapia poszerza panel schematów terapeutycznych dostępnych dla pacjentów w I linii o kombinację z FOLFOX, co pozwala na lepszy dobór terapii do indywidualnych cech chorego.

Powyższy schemat leczenia jest zgodny z rekomendacjami i wytycznymi zarówno polskimi (Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK), jak i  międzynarodowymi (m.in. Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO), Narodowej Sieci Centrów Onkologicznych w USA – National Comprehensive Cancer Network (NCCN) i Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).

Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w Polsce przekracza 18 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że jest on trzecim najczęściej występującym nowotworem. Przeciętny odsetek 5-letnich przeżyć wynosi ok. 48% u mężczyzn i ok. 49% u kobiet.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK