2020-05-05 Aktualności

Pacjenci dotknięci astmą wcale nie chorują na COVID-19 częściej niż osoby zdrowe. Tak jest jednak pod warunkiem, że są właściwie leczeni i stosują się do zaleceń lekarzy. Podczas pandemii koronawirusa wielu pacjentów z astmą ma problemy z dostępem do leczenia. Pozamykane są poradnie specjalistyczne, a właśnie w tym czasie chorzy powinni być leczeni możliwie najlepiej. 

W miarę możliwości staramy się jednak mieć kontakt z pacjentami. Udzielamy im porad przez telefon – mówi prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych.

Gdy chorzy na astmę źle się czują, powinni korzystać z Kwestionariusza Kontroli Astmy, w których jest sześć pytań. Jeśli uzyskają 1,5 punktów lub więcej, powinni brać więcej leków po porozumieniu z lekarzem. Zdaniem prof. Kuny, chorzy na astmę powinni też zrezygnować z nebulizatorów, bo w przypadku zakażenia wirusem SARS-Cov-2 powstanie aerozol, który rozprzestrzeni się po całym pomieszczeniu. Tacy chorzy powinni przestawić się na inhalator ciśnieniowy lub proszkowy.  

Najbardziej zagrożone infekcją koronawirusem są osoby powyżej 70. r.ż. i chorzy przewlekle cierpiący na niektóre choroby przewlekłe. Nie stwierdzono jednak, by pacjenci dotknięci astmą chorowali na COVID-19  częściej niż osoby zdrowe.

Z opublikowanych badań nie wynika, by chorzy na astmę mieli zwiększone ryzyko zachorowania na COVID-19. Prawdopodobnie leki, które przyjmują, hamują namnażanie się wirusa. W kilku badaniach naukowych  wykazano, że niektóre leki, np. formoterol, indakaterol i sterydy wziewne, hamują namnażanie się wirusa w ludzkich komórkach
w warunkach in vitro. Kiedy u chorych z zapaleniem płuc wywołanym SARS-Cov-2 zastosowano jeden ze steroidów podawanych w inhalacji, uzyskano poprawę kliniczną.  Obecnie w Japonii lek ten podawany jest chorym w ramach badania klinicznego. Być może dlatego chorzy na astmę, którzy są dobrze leczeni, mają takie samo jak zdrowi ryzyko zachorowania na COVID-19
– mówi prof. Kuna.

Copyright © Medyk sp. z o.o