Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich 15 lat odnotowano podwojenie liczby nowych przypadków tzw. niebarwnikowych raków skóry, czyli innych niż czerniak, wśród których znajduje się m.in. rak kolczystokomórkowy. Wzrost częstości występowania tych nowotworów skóry przypisuje się m.in. starzeniu się społeczeństwa oraz większej intensywności promieniowania UV docierającego do powierzchni ziemi. Jak wynika z przygotowanego przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny pierwszego w Polsce raportu poświęconego rakowi kolczystokomórkowemu, większość przypadków tego nowotworu wykrywana jest u osób powyżej 70. r.ż., głównie rolników sadowników, ogrodników, rybaków oraz byłych pracowników budowlanych w przeszłości narażonych zawodowo na oddziaływanie promieniowania UV.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet na całym świecie. Z obserwacji wynika, że u ok. 20%-30% chorych z wczesną jego postacią nastąpi progresja do postaci zaawansowanej. Diagnoza choroby przerzutowej budzi lęk i rezygnację, nowotwór rozsiany wciąż jest dla wielu tematem tabu. Celem kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!” jest wsparcie potrzeb pacjentek oraz zwiększenie dostępu do informacji o chorobie w stadium zaawansowanym. Niemal co piąta Polka, dotknięta nowotworem złośliwym, choruje na raka piersi, a u co trzeciej z nich rak piersi rozprzestrzenił się na inne narządy, stając się postacią przerzutową. U ok. 5-10% kobiet rak piersi rozpoznawany jest od razu w stadium zaawansowanym. Zaawansowany rak piersi może obejmować 2 jego postacie: miejscowo zaawansowanego raka piersi (III stadium rozwoju) oraz przerzutowego raka piersi, czyli rozsianego, w którym doszło do przerzutów do narządów wewnętrznych lub kości (IV stadium rozwoju).
Gilead Sciences i Komisja Europejska podpisały umowę w sprawie wspólnych zamówień, która umożliwi szybki i sprawiedliwy dostęp w krajach Unii Europejskiej (UE) do produktu leczniczego Veklury® (remdesiwir) – pierwszego leku przeciwwirusowego wykazującego skuteczność w leczeniu COVID-19. Umowa pozwala państwom członkowskim UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Wielkiej Brytanii na koordynowany przez Komisję Europejską zakup leku Veklury zarówno w celu zaspokojenia bieżącego zapotrzebowania, jak i zgromadzenia zapasów na przyszłość. Umowa obejmuje zakupy leku w ciągu najbliższych sześciu miesięcy z możliwością jej przedłużenia.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od lat podkreślają rosnącą potrzebę inwestycji w jego ochronę na świecie, ale w tym roku problem staje się wyjątkowo aktualny w związku ze spodziewanym wzrostem problemów psychologicznych społeczeństw objętych pandemią. Według danych światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie miliard ludzi na świecie żyje z zaburzeniami psychicznymi, 3 mln ludzi umiera każdego roku z powodu szkodliwego spożycia alkoholu, a co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo. Statystyki te mogą ulec niekorzystnej zmianie w 2020 r., w którym już obserwuje się wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach.
Firma Novo Nordisk przedstawiła wyniki analizy post-hoc danych pochodzących z dwóch badań klinicznych 3. fazy SUSTAIN 6 i PIONEER 6 podczas 56. dorocznego Zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą. W analizie wykazano, że dołączenie semaglutydu do standardowego leczenia stosowanego u chorych na cukrzycę typu 2 z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym może wydłużyć przeżycie wolne od zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, do 3 lat (przy średniej 18 miesięcy). Osoby leczone semaglutydem osiągnęły również 20% redukcję ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych w okresie 10 lat w porównaniu do uczestników przyjmujących standardowe leczenie.
Laureatami Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny zostali: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagroda została przyznana za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C (hepatitis C).
Światowy Dzień Pokrzywki (UDAY) jest okazją do zwiększenia świadomości pacjentów, ich rodzin, lekarzy, polityków, prasy i całego świata na temat pokrzywki. Przewlekła pokrzywka spontaniczna (CSU) to choroba, która objawia się cyklicznym, trwającym co najmniej 6 tygodni wykwitem bąbli pokrzywkowych i/lub obrzęku naczynioruchowego, czyli puchnięcia różnych części ciała: powieki, wargi, policzka, stopy, a nawet krtani bez znanego czynnika wywołującego chorobę.
Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. American Heart of Poland (AHP) informuje o zmianach w składzie zarządu. Prezesem Zarządu został Adam Szlachta, który dotychczas pełnił funkcję dyrektora finansowego w zarządzie spółki, a nowym członkiem zarządu został Piotr Czyż, dotychczasowy dyrektor ds. Inwestycji w grupie AHP.
Podczas Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum, która odbyła się 29 września, eksperci apelowali o szczególną mobilizację do szczepień przeciw grypie, która zbiegnie się z czasem zachorowań na choroby grypopodobne, grypę oraz COVID-19. Dzięki szczepieniu różnicowanie tych infekcji będzie znacznie ułatwione, a przebieg innych zakażeń wirusowych łagodniejszy. Bardzo istotne jest zwiększanie dostępności do szczepień, zwłaszcza w dobie COVID-19. W Irlandii realizowane jest to m.in. poprzez umożliwienie szczepień w aptekach – taki przykład przedstawił ekspert z Irlandii – Darragh O’Loughlin, Sekretarz Generalny Irlandzkiej Unii Aptek (IPU, Irish Pharmacy Union).
Na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC 2020 – The Digital Experience – przedstawiono wyniki nowych analiz danych z badania klinicznego III fazy VOYAGER PAD. Celem oceny był sposób, w jaki dawka naczyniowa Xarelto (2,5 mg dwa razy na dobę) plus aspiryna (100 mg raz na dobę) zmniejsza ostre niedokrwienie kończyn (ALI) u pacjentów, którzy przeszli rewaskularyzację kończyn dolnych (LER) z powodu objawowej choroby tętnic obwodowych (PAD) w porównaniu z samą aspiryną.
Światowy Dzień Serca to coroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia, zainicjonowane przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Obchody Światowego Dnia Serca odbywają się z udziałem WHO, UNESCO i UNICEF. Co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Serca #WorldHeartDay, który przypada 29 września, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia, organizując rodzinne festyny, na których można skorzystać z bezpłatnych badań i zasięgnąć porad lekarzy i dietetyków.
Rak nerki to obecnie ósmy spośród najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce coroczna liczba zdiagnozowanych pacjentów wynosi ok. 4,5 tys. Chociaż jest to obecnie trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór urologiczny, największym problemem pozostaje wciąż zbyt późna diagnostyka. Dzieje się tak ponieważ przez długi czas choroba ta rozwija się niemal bezobjawowo. Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów. Jednak, jak podkreślają eksperci, u niemal 30% pacjentów chorobę rozpoznaje się już w postaci przerzutowej.
W dniach 21-27 września w Polsce, z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obchodzony jest Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej. W tym czasie zaplanowano zintensyfikowane działania mające na celu budowanie świadomości społecznej na temat dławicy piersiowej – poważnego schorzenia kardiologicznego, wciąż zbyt rzadko rozpoznawanego i leczonego, które jest bezpośrednim skutkiem choroby niedokrwiennej serca.
Dławica piersiowa, czyli dusznica bolesna
Dławicę piersiową charakteryzuje zespół objawów spowodowanych zmniejszeniem ilości dostarczanego tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do jego zapotrzebowania. Kiedy zapotrzebowanie na tlen wzrasta, np. spowodowane wysiłkiem fizycznym lub emocjami, krew w wyniku zwężeń w naczyniach wieńcowych nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i w mięśniu sercowym pojawia się deficyt, który objawia się charakterystycznym dla dławicy piersiowej zamostkowym bólem o charakterze ucisku.
Objawy dławicy piersiowej nie zawsze są charakterystyczne – obejmują m.in. duszność i nadmierną potliwość po wysiłku, uczucie ciężkości, zmęczenie i osłabienie, ucisk, ciężar, dławienie, odczucie pieczenia oraz ból zamostkowy (dławicowy). Ból ten zlokalizowany jest w okolicach mostka, promieniuje zwykle do lewej strony ciała w kierunku szyi, żuchwy, lewego barku lub ramienia, do nadbrzusza oraz do okolicy międzyłopatkowej. Towarzyszą mu zwykle kołatanie serca, brak tchu i niepokój. Taki ból może trwać od kilku do kilkunastu minut, a czasami nawet dłużej, a jego intensywność nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała czy fazy cyklu oddechowego.
Niestety, nadal wielu chorych nie rozpoznaje objawów dławicy na jej wczesnym etapie. Późna diagnoza to także gorsze rokowanie leczenia.
Choroba niedokrwienna serca jest jedną z najczęściej występujących chorób w Polsce. Liczbę Polaków z jej rozpoznaniem ocenia się na ponad 1,5 miliona. Jest przy tym poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, a będąc przyczyną dolegliwości, zmniejsza też jego jakość. Ocenia się, że nawet 30% osób z chorobą niedokrwienną serca może cierpieć z powodu dławicy piersiowej. W wielu przypadkach jej objawy zapowiadają wystąpienie zawału serca. Nie ma wątpliwości: objawów dławicy piersiowej nie należy lekceważyć. W przypadku pojawienia się dolegliwości mogących być objawem choroby niedokrwiennej serca zawsze należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Właściwe postępowanie, w tym diagnostyka i leczenie zabiegowe, odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz intensywna zmiana stylu życia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i zazwyczaj powodują ustąpienie dolegliwości – ostrzega prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i
Według szacunków ekspertów, każdego dnia w Europie na dławicę piersiową zapada od 2 do 4 osób na 1000 mieszkańców, a choruje między 20 a 40 osób na 1000 mieszkańców. W Polsce z powodu dławicy piersiowej może cierpieć około 1,5 mln osób, a w USA nawet 8,5 mln osób.
Leczenie i profilaktyka
Leczenie dławicy piersiowej (terapia farmakologiczna) ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów choroby i podniesienie jakości życia pacjentów oraz zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym. Leczenie polega na zahamowaniu zmian w okolicy naczyń wieńcowych i niedopuszczaniu do sytuacji, w której dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Istotną rolę wspomagającą w terapii dławicy piersiowej odgrywa profilaktyka.
W profilaktyce dławicy piersiowej kluczowe są:
· zdrowa dieta (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, ryby, orzechy, drób, chude mięso);
· ograniczenie spożycia niezdrowych składników, np. sól, tłuszcze trans;
· regularne spożywanie posiłków;
· picie wody;
· aktywność fizyczna;
· unikanie sytuacji stresowych;
· unikanie alkoholu i palenia;
· regularne badania profilaktyczne.
Tydzień Świadomości Dławicy Piersiowej w Polsce
W ramach kampanii organizatorzy zaplanowali aktywności, których celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zdrowotny, jaki stanowi dławica piersiowa, edukacja w zakresie jej objawów i postępowania w przypadku ich wystąpienia, a także promocja profilaktyki i zdrowego stylu życia aby przeciwdziałać wystąpieniu dławicy i jej konsekwencjom.
21 września, o zmierzchu, warszawski budynek Warsaw Spire Building wyświetlił hasło kampanii. Mieszkańcy 15 miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdynia, Białystok, Katowice, Chorzów, Bytom, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Piekary Śląskie, Zabrze, Tarnowskie Góry) podróżujący środkami komunikacji miejskiej (autobusy/tramwaje, w dniach 21-27 września) będą mogli obejrzeć na nośnikach reklamowych spot edukacyjny. Więcej na: www.dbajoserce.pl/poznaj-dlawice
Brak programów badań przesiewowych w kierunku zaburzeń funkcji poznawczych dla osób w wieku powyżej 65 lat, realizowanych przez lekarzy POZ; zbyt długi czas upływający od zgłoszenia się pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu do zdiagnozowania choroby Alzheimera; brak centrów kompleksowej diagnostyki i leczenia tej choroby oraz katastrofalny brak miejsc w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się chorzy na chorobę Alzheimera, ich opiekunowie i lekarze. Tę sytuację dodatkowo skomplikowała pandemia COVID-19.
Firma Merck zaprezentowała nowe dane pochodzące z badania klinicznego MAGNIFY-MS IV fazy, oceniającego skuteczność kladrybiny w tabletkach u pacjentów z rzutową postacią stwardnienia rozsianego. Dane zostały przedstawione podczas tegorocznego, połączonego kongresu Europejskiego i Amerykańskiego Komitetu ds. Leczenia i Badań nad Stwardnieniem Rozsianym (ACTRIMS-ECTRIMS), odbywającego się online w dniach 11-13 września. W badaniu wykazano szybkie działanie leku występujące na koniec pierwszego miesiąca stosowania potwierdzone łączną liczbą pojedynczych zmian aktywnych (CUA, combined unique active) w badaniu rezonansem magnetycznym. Na podstawie danych pochodzących z tego badania wykazano również istotne zmniejszenie średniej liczby zmian chorobowych w obrazach T1-zależnych ulegających wzmocnieniu po podaniu kontrastu gadolinowego (Gd+, gadolinium-enhancing).
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o