Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Pierwsze zgony z powodu grypy w Polsce

Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 000 do 646 000 ludzi. W najnowszych meldunkach epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne z powodu grypy w Polsce w tym sezonie.

Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię

Potrzebna kolejna edycja

Za kilka miesięcy kończy się Narodowy Program, który organizuje leczenie hemofilii i skaz krwotocznych w Polsce. Pacjenci i lekarze obawiają się, że jego kolejna edycja nie zostanie przygotowana na czas i od 2019 r. program nie będzie kontynuowany. Wiceminister Marek Tombarkiewicz uspokaja, że tak się nie stanie. Zdaniem specjalistów zajmujących się leczeniem hemofilii konieczna jest kontynuacja Narodowego Programu i jego realizacja, przede wszystkim utworzenie ośrodków kompleksowej opieki dla chorych.

Opieka nad chorymi na raka jelita grubego

Raport Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego

Podczas konferencji (6 lutego br.) w siedzibie Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie zaprezentowano i przedyskutowano wnioski oraz rekomendacje raportu "Możliwości poprawy opieki nad chorymi na raka jelita grubego w kontekście trendów epidemiologicznych i aspektów ekonomicznych", opracowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Autorzy raportu, opierając się m.in. na danych Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Krajowego Rejestru Nowotworów, Głównego Urzędu Statystycznego, poddali analizie aktualne aspekty społeczno-ekonomiczne oraz potrzeby systemowe związane z tym problemem zdrowotnym. Wskazali na przyczyny niesatysfakcjonujących wskaźników, zidentyfikowali elementy organizacji służby zdrowia stanowiące dla chorych barierę w uzyskaniu optymalnej opieki onkologicznej. 

Technologie mobilne w szpitalu

Badanie 2022 Hospital Vision Study firmy Zebra

W badaniu (przeprowadzonym w 2017 r.) wzięli udział kierownicy zespołów pielęgniarskich, osoby decyzyjne ds. IT i pacjenci. Badanie 2022 Hospital Vision Study firmy Zebra wskazuje na coraz większe zastosowanie, w szpitalach na całym świecie, rozwiązań zapewniających mobilność – takich jak komputery mobilne, tablety, drukarki i bezprzewodowe skanery kodów kreskowych. W ciągu kolejnych pięciu lat może to zmienić sposób świadczenia usług zdrowotnych na całym świecie.

Problemy z leczeniem raka prostaty

Problemy pacjentów z rakiem prostaty wynikające z braku dostępu do nowoczesnego leczenia niestety nie skończyły się wraz z poszerzeniem listy refundacyjnej o nowe leki. Sekcja Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti" opublikowała informację na ten temat. 

Aktywność fizyczna chorych na POChP

Co godzinę w Polsce z powodu POChP umierają dwie osoby. Choroba rozwija się powoli i niepostrzeżenie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii Płuca Polski, jedynie 40% Polaków deklaruje, że wie co oznacza POChP.  Niestety, przy dalszym pytaniu okazuje się, że aż 58% z nich nie potrafi poprawnie rozwinąć tej skróconej nazwy choroby. Zwiększenie wiedzy na temat POChP jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli obronić się przed schorzeniem, które zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów.

Zdrowie dzieci matek leczonych onkologicznie

Wyniki badań oraz wieloletnie doświadczenie lekarzy wskazują, że rozpoznanie choroby nowotworowej u kobiety ciężarnej nie powinno wpływać na opóźnienie rozpoczęcia leczenia ani skutkować wymuszonym przerwaniem ciąży. W odpowiedni sposób zmodyfikowana terapia nie stanowi ryzyka dla płodu oraz dalszego rozwoju dziecka, ale też nie traci na swej skuteczności. Wiedza ta pozostaje wciąż jednak niedostępna dla wielu lekarzy, pacjentek i ich bliskich.

Nowotwory endokrynne NET - wyzwanie dla lekarzy

Nowotwory neuroendokrynne, nazywane w skrócie NET (ang. neuroendocrine tumors), są stosunkowo rzadkie i nietypowe. Mogą rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych charakterystycznych objawów, co znacznie wydłuża ich diagnostykę, która często zajmuje od 3 do 7 lat. Blisko 70% z nich zlokalizowana jest w obszarze żołądka, jelit oraz trzustki. Szczyt zapadalności na nowotwory NET przypada na szóstą dekadę życia, niezależnie od płci. Guzy te mogą być zlokalizowane w jednym miejscu lub obejmować kilka narządów naraz. Fiagnostyka nowotworów NET stanowi dla lekarzy wyzwanie.

IV Studencka Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Medycyna dla Sąsiada"

Czwarta edycja Studenckiej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Medycyna dla Sąsiada” odbędzie się 10 marca (sobota) 2018 r. w auli B Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żwirki i Wigury 61. Konferencja przeznaczona jest dla studentów, stażystów i młodych lekarzy. Jej organizatorem jest Studenckie Internistyczne Koło Naukowe działające przy WUM, zainicjowane i prowadzone przez obecnego Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Chorób Wewnętrznych, a jednocześnie Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich  prof. Jacka Imielę. Patronem medialnym konferencji jest czasopismo "Gabinet Prywatny".

Wyniki III fazy badania klinicznego kariprazyny

Leczenie zaburzeń afektywnych dwubiegunowych typu 1

Allergan i Richter poinformowały o pozytywnych wynikach III fazy badania klinicznego kariprazyny w leczeniu epizodów depresji związanych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi typu 1 (choroba afektywna dwubiegunowa typu 1) u osób dorosłych. Jest to drugie kluczowe badanie kariprazyny o pozytywnym wyniku w tym zastosowaniu badawczym. Allergan planuje złożenie do Agencji Żywności i Leków (FDA) uzupełniającego wniosku o zatwierdzenie nowego wskazania dla leku (sNDA) w II poł. 2018 r.

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×