Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Złote Anioły Medycyny

Przyznano po raz szósty złote statuetki Anioła Medycyny. W tym roku otrzymali je: dr Agnieszka Florek ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii; dr Anna Prokop z bydgoskiego Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki; lekarz rodzinny z Warszawy – dr Elżbieta Śniatowska-Szymańska; dr n. med. Izabela Banaś z Łodzi; onkolog dziecięcy – dr Marek Karwacki z Warszawy; Katarzyna Kolossa – reumatolog z bydgoskiego Szpitala Uniwersyteckiego im. Dr Jana Biziela; dr n. med. Feliks Maciejewski z Kraśnika; dr Renata Grzybowska z Hospicjum im. św. Jadwigi w Przeworsku; dr Andrzej Swatowski – internista z Kraśnika Fabrycznego; dr Zenon Lewicki – chirurg z Inowrocławia.

 

Światowy Dzień Wścieklizny

28 września to Światowy Dzień Wścieklizny, który został ustanowiony w celu podniesienia świadomości na temat zapobiegania wściekliźnie i podkreślenia dużego postępu w pokonywaniu choroby, która zabija 59 000 osób rocznie. Chociaż większość jej przypadków odnotowuje się w Afryce i Azji, to jednak na skutek globalizacji choroba może łatwo wrócić do Europy. 99% przypadków wścieklizny u człowieka spowodowanych jest pogryzieniami przez psy. Dlatego konieczne jest przestrzeganie obowiązkowego programu szczepień w naszym kraju. 

Rola mikrobiomu jamy nosowej w reakcji organizmu na infekcję wirusową układu oddechowego

Wyniki badań

Zespoły badawcze DuPont Microbiome Venture i Global Health & Nutrition wspólnie z Uniwersytetem Stanu Wirginia oraz 4Pharma Ltd przeprowadziły badanie dotyczące odpowiedzi organizmu na zakażenie rinowirusem. Celem było zrozumienie roli mikrobiomu jamy nosowej i jego związku z odpowiedzią organizmu na stan zapalny, mianem wirusa oraz wagą symptomów. Podczas badania mikrobiom jamy nosowej był opisywany u zdrowego dorosłego uczestnika testów przed zakażeniem wirusem wywołującym przeziębienie. Zespołowi badawczemu na podstawie pobranych próbek udało się określić bazowy skład mikrobiomu jamy nosowej. Wyróżniono sześć typów, nazwanych zgodnie z dominującym w każdym z nich szczepem bakterii: Staphylococcus, Corynebacterium/Alloiococcus, Moraxella, Haemophilus, Pseudomonadaceae/Mieszany i Mieszany. Dzięki temu każda badana osoba przed badaniem została sklasyfikowana ze względu na typ mikrobiomu jamy nosowej. 

Astma ciężka – wymaga intensywnego leczenia

Według szacunków WHO, na astmę oskrzelową cierpi obecnie aż 235 mln ludzi na całym świecie i liczba ta będzie znacząco wzrastać w najbliższych latach. W Polsce problem astmy dotyczy 4 mln ludzi, a zaledwie u ok. 30% pacjentów choroba jest prawidłowo zdiagnozowana i leczona. Astmę ciężką rozpoznaje się w przypadku, gdy pomimo intensywnego leczenia nie udaje się uzyskać kontroli choroby. Dotyczy to 5-10% całej populacji chorych na astmę. Częste zaostrzenia powodują ogromne trudności w codziennym funkcjonowaniu i mogą doprowadzić do śmierci chorego. Średnia liczba zgonów z powodu astmy w Polsce wynosi ok. 500 rocznie. Aż 38% z nich dotyczy chorych w wieku produkcyjnym.

Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi

Choroby tarczycy są coraz większym wyzwaniem dla lekarzy. Wielu Polaków cierpi z powodu nieprawidłowego poziomu hormonów tarczycowych, choroby Hashimoto oraz niestety nowotworów. Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy, dlatego warto przy tej okazji uważniej przyjrzeć się objawom i profilaktyce nowotworów tego gruczołu oraz skutecznym metodom ich leczenia. Częstość występowania raka tarczycy rośnie szybko, każdego roku diagnozuje się go u ponad 3,5 tys. osób. Szczególnie często dotyka on kobiet, które stanowią ponad 80% zdiagnozowanych przypadków. Co więcej, rak ten atakuje coraz młodsze osoby.  Rozpoznanie to stawiane jest u 1 na 5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród osób między 20. a 40. r.ż. Rak tarczycy jest też trzecim co do częstości występowania nowotworem wśród dzieci.

Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych w Polsce. Prowadzi do wczesnego rozwoju miażdżycy, a w efekcie do zawału serca lub udaru mózgu. Niestety, z powodu niskiej świadomości społecznej na temat tej choroby blisko 98% osób nią dotkniętych nie ma właściwie postawionej diagnozy. Obchodzony 24 września Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na powszechność zagrożenia tą chorobą, a także poinformować Polaków o możliwościach związanych z jej diagnostyką i leczeniem.

Wpływ nintedanibu na progresję idiopatycznego włóknienia płuc

Wyniki badania INPULSIS®-ON, opublikowane w czasopiśmie "Lancet Respiratory Medicine", poszerzają wiedzę na temat długoterminowego bezpieczeństwa, skuteczności i tolerancji nintedanibu u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). Dane te wskazują, że wpływ nintedanibu na spowolnienie progresji IPF utrzymuje się w okresie dłuższym niż 4 lata. Wyniki te pokazują również, że utrzymana jest długoterminowa skuteczność nintedanibu w zakresie ograniczenia progresji choroby u pacjentów, którzy wymagają modyfikacji dawki.

Sepsa – czy wdrażamy zalecenia WHO?

Światowy Sojusz ds. Sepsy (Global Sepsis Alliance), wielka międzynarodowa organizacja, apeluje o przyjęcie i wdrożenie kompleksowego programu przeciwdziałania, rozpoznawania i leczenia sepsy, zgodnie z rezolucją Światowej Organizacji Zdrowia i jej Zgromadzenia w celu przeciwdziałania sepsie, przyjętej jednogłośnie przez wszystkie kraje członkowskie. Sepsa jest najczęstszą przyczyną zgonów pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Z jej powodu na świecie umiera 6-8 mln osób rocznie.

Czy usunięcie jajników zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi?

Rozmowa z prof. Mariuszem Bidzińskim

Adneksektomia to zabieg profilaktycznego usunięcie jajników, który od  niedawna jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, kierownik Kliniki  Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie w Warszawie, omawia różne aspekty tego zabiegu oraz jego wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Dabrafenib w skojarzeniu z trametinibem w leczeniu uzupełniającym u pacjentów z czerniakiem

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła dabrafenib w skojarzeniu z trametinibem w leczeniu uzupełniającym u pacjentów z czerniakiem w stadium III z obecną mutacją BRAF V600, po całkowitej resekcji chirurgicznej. Jest to trzecia zgoda na stosowanie dabrafenibu w kombinacji z trametinibem w Europie w różnych typach nowotworów z występującą mutacją genu BRAF.

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK