Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Kampania Hamuj raka! Daj szansę płucom!

Ruszyła kolejna odsłona kampanii Hamuj raka! Daj szansę płucom! organizowanej przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i Fundację „Pokonaj Raka”. Tym razem wspólny wysiłek organizacji pacjentów i ekspertów w dziedzinie medycyny zogniskował się na opracowaniu postulatów zmian, które mają pozwolić osiągnąć dwa główne cele, czyli znaczące zmniejszenie liczby zachorowań na raka płuca i podwojenie wskaźnika 5-letnich przeżyć w tej chorobie.

Diagnostyka umożliwia wykrycie raka gruczołu prostaty we wczesnym stadium

Rak prostaty jest drugim, po raku płuc, najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród płci męskiej. Stanowi ponad 15% wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce oraz ponad 13% w Europie. Znajomość potencjalnych objawów oraz odpowiednia diagnostyka odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu raka gruczołu prostaty we wczesnym stadium. GE Healthcare wskazuje zachęca mężczyzn do poddawania się badaniom profilaktycznym. Ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego występuje zazwyczaj po 40. r.ż. i rośnie z wiekiem.

Fundacja Onkologiczna Alivia laureatem programu grantowego

MSD Oncology Grant – efektywne wykorzystanie innowacyjnych terapii w leczeniu nowotworów"

Program grantowy służy wsparciu projektów w obszarze polityki zdrowotnej, które stworzą platformę dialogu i przyczynią się do wdrożenia rozwiązań, dzięki którym możliwy będzie szerszy dostęp do innowacyjnej opieki onkologicznej. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2018 roku i objęła 5 krajów: Japonię, Brazylię, Niemcy, Izrael i Wielką Brytanię. Do drugiej edycji zostały zaproszone: Polska, Hiszpania, Włochy, Korea, Argentyna i Kolumbia. Kapituła konkursu (w USA) wybrała projekt Fundacji Onkologicznej Alivia, którego głównym celem będzie zaproponowanie zaleceń usprawnienia systemu zdrowia w Polsce na podstawie analizy roli rejestrów danych, wytycznych klinicznych i protokołów leczenia w polskiej opiece onkologicznej.

reklama

Światowy Dzień Raka Trzustki

W Polsce odnotowuje się rocznie ok. 3500 nowych przypadków raka trzustki. Jak szacują eksperci, niedługo rak trzustki może stać się drugą przyczyną zgonów wśród nowotworów. Rozpoznanie choroby jest trudne, rak ograniczony do trzustki najczęściej nie daje objawów. Dopiero pojawienie się nacieku na struktury sąsiadujące wskazuje na konieczność zbadania ich przyczyny. Jeśli zachodzi podejrzenie raka trzustki, potrzebne są szybkie badania diagnostyczne. 

Polski wynalazek pomoże pacjentom z chorobami płuc

SensoriumLab finalistą konkursu EIT Health Headstart 2019

Startup SensoriumLab, twórca Plefind – mobilnego urządzenia służącego do nieinwazyjnej diagnostyki chorób płuc, został uznany jednym z dwóch najlepszych twórców innowacji medycznych w europejskim konkursie EIT Health Headstart 2019. Startup otrzymał łączne dofinansowanie w wysokości 50 tys. euro oraz wsparcie mentoringowe. Finał odbył się w listopadzie w Lizbonie. Plefind to nowatorskie rozwiązanie medyczne, które pozwala na zastosowanie nieinwazyjnej terapii lekowej u pacjentów m.in. z chorobami pulmunologicznymi i onkologicznymi. To niewielkie, przenośne urządzenie od SensoriumLab umożliwia monitorowanie występowania wysięku w klatce piersiowej bez konieczności wizyty u lekarza czy hospitalizacji.

E-jaskra – innowacyjny projekt badań przesiewowych

Jaskra może rozwijać się nawet u 850 tys. Polaków (głównie po 60. r.ż.), a jednak jej leczeniu poddaje się zaledwie 350 tys. z nich. Aż 70% przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno. Rozwiązaniem tego problemu są badania przesiewowe, które pozwalają na rozpoznanie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium. Badania przesiewowe w kierunku jaskry powinny wykonywać osoby już po 55. r.ż. Pod kierownictwem prof. Jerzego Szaflika została opracowana nowatorska metoda badań przesiewowych. E-jaskra to innowacyjny projekt badań przesiewowych w kierunku jaskry, wykorzystujący tzw. sztuczną inteligencję.

Nowoczesne terapie SM skutecznie hamują zmniejszenie objętości mózgu

W ostatnich latach specjaliści, oceniając skuteczność terapeutyczną stwardnienia rozsianego (SM), przywiązują coraz większą wagę do zmniejszenia objętości mózgu. Jednym z objawów zachodzących zmian, odczuwanych przez osoby z SM, mogą być zaburzenia funkcji poznawczych wpływające znacząco na stan jakości życia chorych. Obecnie dzięki nowym dostępnym terapiom potrafimy hamować postęp choroby, a czasami nawet poprawić stan osób z SM. W procesie terapeutycznym istotne jest także ćwiczenie funkcji poznawczych oraz rozwijanie rezerwy w tym zakresie. Kluczowa jest jednak odpowiednia wiedza na temat sposobów zapobiegania procesom zmniejszenie sprawności poznawczej, dlatego należy prowadzić szerokie działania edukacyjne skierowane do osób z SM i ich bliskich. 

Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?

Inicjatywa All.Can Polska przygotowała raport: „Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?” oparty na badaniu opinii respondentów z Polski, którzy wzięli udział w międzynarodowym badaniu ankietowym. Pytania dotyczyły oceny jakości opieki onkologicznej, aspektów finansowych związanych z chorobą, jak i otrzymanego wsparcia ze strony lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, dietetyków, a także organizacji pacjentów. Jak wynika z analizy odpowiedzi respondentów jedna czwarta (25%) z nich czekała ponad 2 miesiące na rozpoczęcie leczenia (od wstępnej diagnozy). Ponad połowa respondentów (53%) stwierdziła, że nie otrzymała wystarczających informacji lub nie była w stanie zrozumieć dostarczonych informacji na temat opieki i leczenia. Siedem na dziesięć osób (69%) uważało, że nie otrzymało wystarczających informacji na temat radzenia sobie z bólem lub otrzymywało je tylko czasami.

Światowy Dzień POChP

Uwolnij płuca od smogu

Na POChP, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorują 2 mln Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Co godzinę w Polsce z powodu tej nieuleczalnej choroby umierają 2 osoby. Choć wiedza oraz świadomość społeczeństwa na temat POChP stale wzrasta, to jednocześnie nasila się niestety narażenie na ryzyko zachorowania wywołane zwiększonym zanieczyszczeniem powietrza. 14 listopada, w ramach Światowego Dnia POChP, należy zwrócić uwagę na otaczające nas zagrożenia, takie jak dym papierosowy czy smog.

reklama

Odzyskać kontrolę nad cukrzycą

Światowy Dzień Cukrzycy

Nie bez powodu cukrzyca została okrzyknięta przez Organizację Narodów Zjednoczonych epidemią XXI w. Obecnie choruje na nią ponad 420 mln ludzi na całym świecie. W Polsce to ok. 3 mln pacjentów, a liczba ta wciąż dynamicznie rośnie – obecnie osób z cukrzycą przybywa o ok. 2,5% rocznie. Chorych może być znacznie więcej, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Bardzo ważne jest rozpoczęcie jej leczenia, jak najwcześniej. Pozwoli to na uniknięcie chorób i powikłań z nią związanych, takich jak m.in.: zawał serca, udar mózgu, utrata wzroku, niewydolność nerek czy amputacja dolnej kończyny. Nieleczenie cukrzycy lub nieodpowiednie leczenie zwiększa ryzyko tych powikłań. 

reklama
Gabinet Prywatny

ISSN: 1230-4719

IC: 72.43 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK