Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Dopuszczenie do obrotu leku onkologicznego ABP 980

Amgen i Allergan plc.  poinformowały, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego ABP 980, onkologicznego leku biopodobnego dla produktu Herceptin® (trastuzumab). ABP 980 został zarekomendowany do rejestracji w leczeniu tych samych trzech typów nowotworów, w których stosowany jest lek Herceptin w Unii Europejskiej (UE), czyli przerzutowego raka piersi HER2-dodatniego, wczesnego raka piersi HER2-dodatniego i przerzutowego gruczolakoraka HER2-dodatniego żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego.

Lekarz i farmaceuta… A co Ty wiesz o ich współpracy?

Burzymy mity!

Lekarze oraz farmaceuci mają wiedzę i kompetencje, które wykorzystują, by służyć społeczeństwu. Jednak bardzo często ich współpraca bywa zachwiana, ponieważ brakuje efektywnej komunikacji. Naprzeciw temu problemowi wyszła firma Gedeon Richter, która już po raz czwarty realizuje program z cyklu „Recepta na sukces w farmacji”. Tegoroczna edycja poświęcona jest właśnie współpracy lekarza i farmaceuty. Jej celem jest zachęcenie studentów do wymienienia się swoimi doświadczeniami oraz potencjalnymi rozwiązaniami, które pomogłyby budować profesjonalną relację na linii lekarz-farmaceuta i burzyć stereotypy na temat obu profesji.

75% chorych Polaków lekceważy pierwsze objawy POChP

Na liście śmiertelnych chorób, do których prowadzi palenie tytoniu, oprócz raka płuc, przełyku, krtani czy trzustki, znajdują się także przewlekłe choroby płuc, w tym POChP. Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, prowadzące do  nieodwracalnego zwężenia oskrzeli, co skutkuje znacznym ograniczeniem przepływu powietrza przez płuca. Z czasem dochodzi do tzw. inwalidztwa oddechowego. Dym papierosowy odpowiada za niemal 90% wszystkich przypadków zachorowań na POChP.

Zwiększa się liczba zachorowań na odrę

Badania naukowe przeprowadzane na całym świecie pokazują, że szczepienia po prostu działają, a dzięki temu ratują życie. Epidemiolog dr n. med. Paweł Stefanoff (brał udział w akcjach humanitarnych organizowanych przez Światową Organizację Zdrowia w Pakistanie, Gwinei oraz Haitinie ma wątpliwości, że w sytuacji, kiedy coraz więcej osób odmawia szczepień, scenariusz przewidujący epidemię na przykład odry stanie się tragiczną rzeczywistością, szczególnie, że coraz częściej dochodzą nas informacje o kolejnych zachorowaniach za polską granicą. 

Radiosynowektomia – metoda miejscowego leczenia zapalenia stawów

Synowektomia radioizotopowa (radiosynowektomia) to bezpieczna i skuteczna metoda miejscowego leczenia nieinfekcyjnych stanów zapalnych w obrębie stawów, występujących m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) i łuszczycy. Podany bezpośrednio do stawu radiofarmaceutyk niszczy zmienioną zapalnie błonę maziową, zmniejsza wysięk, powoduje ustąpienie bólu i pomaga przywrócić ruchomość stawu, poprawiając jakość życia pacjenta.

Ipilimumab zarejestrowany przez KE w leczeniu pacjentów pediatrycznych z czerniakiem

Komisja Europejska rozszerzyła wskazanie dla ipilimumabu o pacjentów pediatrycznych w wieku 12 lat i starszych z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem. Decyzja Komisji Europejskiej oznacza pierwszą w Unii Europejskiej rejestrację leku immunoonkologicznego we wskazaniu do pediatrycznego zastosowania. Ipilimumab w tym wskazaniu będzie dostępny we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Ciężki przewlekły wyprysk rąk

Koszty dla systemu ochrony zdrowia

Przewlekły, ciężki i oporny na leczenie wyprysk rąk znacząco wpływa na obniżenie jakości życia chorych oraz generuje wysokie koszty pośrednie, które pokrywają wspólnie pracownik, pracodawca oraz budżet finansów publicznych. Ok. 23% osób z ciężkim przewlekłym wypryskiem rąk rezygnuje z pracy zawodowej czy nauki, a 30% pacjentów jest zmuszonych do zmiany wykonywanego zawodu lub przekwalifikowania się.

Ponowna rejestracja biopodobnej substancji pegfilgrastim

Firma Gedeon Richter Plc. ogłosiła, że Europejska Agencja ds. Produktów Leczniczych (EMA) zaakceptowała ponowną rejestrację biopodobnej substancji pegfilgrastim Jest to biopodobny lek do Neulasta® firmy Amgen (pegfilgrastim). Ponowne złożenie wniosku nastąpiło po pomyślnym zakończeniu dodatkowego badania klinicznego, które dostarczyło danych wykazujących biopodobność (w ramach farmakokinetyki oraz farmakodynamiki) proponowanego leku i produktu Neulasta®. Biopodobny pegfilgrastim firmy Gedeon Richter jest obecnie analizowany przez EMA pod kątem tych samych wskazań, co oryginalny produkt.

Nowe limity na pieluchomajtki

3 marca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Choć zwiększa ona limit ilościowy na refundowane środki absorpcyjne z 60 do 90 szt. miesięcznie, to nadal dyskryminuje polskich pacjentów, bo w krajach sąsiednich ten limit wynosi średnio 120 szt. Poprawa sytuacji jest tym bardziej pozorna, że za zmianami ilościowymi nie idą zmiany limitów cenowych, o co Stowarzyszenie UroConti postulowało w trakcie konsultacji społecznych. NFZ próbuje na nowo interpretować limit cenowy.

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w gabinecie lekarskim. Część I

Artykuł traktuje o podstawach prawnych procesu kontroli, przedmiocie kontroli, osobie poddanej kontroli i kontrolującym. Omówiono temat podejmowanych czynności kontrolnych oraz kwestie związane z zakończeniem postępowania. Opisano obszary działalności świadczeniodawcy najczęściej kontrolowane przez NFZ. Przedstawiono najczęstsze uchybienia wskazywane przez kontrolerów NFZ, najczęstsze nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Ponadto przedstawiono charakter kontroli NFZ, które odbyły się w 2017 r. oraz prognozę na najbliższe lata.
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×