Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Rekomendacja AOTMiT dla durwalumabu

Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfiakcji (AOTMiT) wydał pozytywną rekomendację dotyczącą objęcia refundacją leku durwalumab w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Stanowisko Rady Przejrzystości było także pozytywne i jednogłośne. Jak skomentował to prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski (Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie): Rak płuca staje się powoli chorobą przewlekłą. Dziś możliwe jest leczenie radykalne, czyli z intencją wyleczenia, nawet pacjentów w III stadium zaawansowania tej choroby.

W przypadku nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca jedną z metod temu służących jest leczenie konsolidujące z zastosowaniem substancji czynnej durwalumab, po wcześniejszej jednoczasowej radiochemioterapii. Leczenie radykalne umożliwia pacjentom powrót do normalnych czynności życiowych, poprawia znacząco jakość ich życia. Są to niezaprzeczalne sukcesy takiej terapii, które stanowią o znaczącym przełomie w medycynie.

Komentarz Elżbiety Kozik, prezes Polskie Amazonki Ruch Społeczny:

Bardzo się cieszymy z pozytywnej rekomendacji prezesa AOTMiT dotyczącej refundacji immunoterapii durwalumabem w ramach programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Substancja ta jest wskazana w terapii chorych w trzecim stadium miejscowego zaawansowania choroby i, zgodnie z wynikami dotychczas przeprowadzonych badań, jej efekty terapeutyczne są bardzo obiecujące. Należy pamiętać, że dotychczas po jednoczasowej radiochemioterapii medycyna nie miała już tym chorym nic do zaoferowania, jest to więc istota zmiana.

Według danych NFZ dziś do takiej terapii kwalifikowałoby się około 200 chorych rocznie – dla tych osób jest to jedyna opcja lecznicza. Dlatego liczymy na to, że już wkrótce będzie ona dostępna dla polskich pacjentów. W ten sposób otrzymają oni szansę na radykalne leczenie choroby i dobre życie przez następne lata.

Dostęp do nowoczesnych terapii jest jednym z postulatów naszej kampanii „Hamuj Raka! Daj szansę płucom!”. Naszym celem jest dwukrotne podwojenie przeżyć pięcioletnich, które obecnie są na poziomie 13,6% dla mężczyzn i 18,5% dla kobiet. Wierzymy, że poprzez systemowe zmiany w obszarze profilaktyki wtórnej, diagnostyki i leczenia raka płuca w Polsce osiągnięcie wyników zbliżonych do rokowań w raku piersi czy czerniaku (odpowiednio 77% i 65%) będzie możliwe.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK