2019-11-20 Aktualności

Jaskra może rozwijać się nawet u 850 tys. Polaków (głównie po 60. r.ż.), a jednak jej leczeniu poddaje się zaledwie 350 tys. z nich. Aż 70% przypadków jaskry wykrywanych jest zbyt późno. Rozwiązaniem tego problemu są badania przesiewowe, które pozwalają na rozpoznanie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium. Badania przesiewowe w kierunku jaskry powinny wykonywać osoby już po 55. r.ż. Pod kierownictwem prof. Jerzego Szaflika została opracowana nowatorska metoda badań przesiewowych. E-jaskra to innowacyjny projekt badań przesiewowych w kierunku jaskry, wykorzystujący tzw. sztuczną inteligencję.

W trwających ponad 2 lata pracach wzięli udział okuliści: prof. Jerzy Szaflik, dr hab. Anna Zalewska-Żmijewska, prof. Jacek P. Szaflik, zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz trzech ekspertów techniki komputerowej. Program e-jaskra charakteryzuje wysoka skuteczność diagnozy. Badany otrzymuje wynik określający z dokładnością do 80% prawdopodobieństwo występowania jaskry. Badanie jest krótkie, nie wymaga przygotowania. Polega na wykonaniu zdjęcia dna oka (bez konieczności rozszerzania źrenicy) oraz pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (CWG) metodą bezkontaktową, które później analizowane są komputerowo. Wynik badania otrzymuje się już po kilku minutach od jego zakończenia.

E-jaskra opiera się na komputerowej analizie barwnego zdjęcia dna oka. Sztuczna inteligencja przyporządkowuje dane zdjęcie do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z tzw. sieci neuronowej, czyli – w uproszczeniu – bazy wiedzy wprowadzonej do systemu. Do jej stworzenia posłużyło ponad 2500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę, dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.

Copyright © Medyk sp. z o.o