2019-06-04 Aktualności

Leczenie żywieniowe w onkologii

Apel ekspertów i pacjentów

Podczas debaty „Dostęp do żywienia medycznego prawem pacjenta z chorobą nowotworową”, która odbyła się w Warszawie 3 czerwca 2019 r. z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego, pacjenci dyskutowali z wybitnymi ekspertami na temat leczenia żywieniowego, które powinno być integralną częścią terapii onkologicznej oraz holistycznej opieki nad chorym. Zapobieganie niedożywieniu zwiększa szansę na poprawę stanu zdrowia pacjentów, skraca czas ich pobytu w szpitalu i prowadzi do obniżenia kosztów leczenia.

Eksperci zwrócili szczególną uwagę na niedożywienie, które stanowi poważny problem pacjentów z chorobą nowotworową. Objawy niedożywienia występują u 85% chorych onkologicznych, a wyniszczenie u 30% chorych. U 5‑20% z nich wyniszczenie jest bezpośrednią przyczyną zgonu w terminalnym okresie choroby. Jak się okazuje, u 30% pacjentów odżywionych prawidłowo niedożywienie rozwija się po przyjęciu do szpitala, a u 70% niedożywionych w momencie przyjęcia ulega dalszemu pogłębieniu w trakcie hospitalizacji.

Razem z pacjentami pragniemy, by żywienie medyczne stało się integralną częścią diagnostyki i tworzenia terapii onkologicznej oraz jednym z kluczowych standardów leczenia onkologicznego – Niezwykle ważne jest, aby pacjenci mieli dostęp do rzetelnych informacji i porad dotyczących odżywiania, a więc potrzebujemy w Polsce większej liczby wykwalifikowanych dietetyków, zespołów żywieniowych oraz specjalistycznych ośrodków domowego żywienia medycznego – podkreślał dr n. med. Grzegorz Krasowski, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, kierownik Poradni Leczenia Żywieniowego w Krapkowickim Centrum Zdrowia.

Eksperci podkreślali również niską świadomość nt. leczenia żywieniowego Europejczyków, w tym Polaków, co pokazała europejska ankieta z 2018 roku dotycząca ważności odżywiania pacjentów z chorobami nowotworowymi (przeprowadzona przez European Cancer Patient Coalition). Blisko 70% ankietowanych utraciło masę ciała podczas choroby, a 46% z nich nie wiedziało, że jej strata może mieć niekorzystny wpływ na proces leczenia. Niewiedza pacjentów może wynikać z tego, że nie są oni informowani przez lekarzy onkologów o możliwościach leczenia żywieniowego oraz o niedożywieniu. Co istotne, 92% pacjentów nie otrzymało żadnej informacji na temat roli żywienia w terapii onkologicznej, a 77% nie zostało skierowanych do dietetyka lub specjalisty ds. żywienia.

Pacjenci rozmawiali z ekspertami także o formalnych wytycznych gwarantujących opiekę żywieniową, takich jak rezolucja Rady Europy ResAP  z 2003 roku czy standardy żywienia dojelitowego i pozajelitowego, które opublikowało w 2005 roku Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, a w 2015 r. zaktualizowali eksperci PTChO, PTO, PTOK oraz POLSPEN w dokumencie pt. „Standardy leczenia żywieniowego w onkologii”. Mimo istnienia formalnych wytycznych, w Polsce nie są one konsekwentnie stosowane.

Tylko odpowiednio przeprowadzony proces leczenia żywieniowego, od trafnie postawionej diagnozy do zakończenia leczenia i późniejszej stałej opieki, zapewni pacjentom kompleksową terapię żywieniową. Co za tym idzie, jednostki świadczące opiekę onkologiczną powinny zacząć być rozliczane z rzeczywiście zrealizowanych świadczeń w zakresie odżywiania do- i pozajelitowego, a nie tylko z wykonania badań przesiewowych dotyczących niedożywienia –stwierdziła dr n. med. Aleksandra Kapała, specjalista onkologii klinicznej i chorób wewnętrznych.

W debacie wzięły udział: Fundacja Urszuli Jaworskiej, Fundacja w Związku z Rakiem, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacja Europacolon Polska, Stowarzyszenie Apetyt na Życie, Fundacja Pokonaj Raka, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, Fundacja „Nadzieja dla Zdrowia”, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „GLADIATOR” im. Profesora Tadeusza Koszarowskiego, Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia” oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST. Inicjatywę wspiera Baxter Polska.

Copyright © Medyk sp. z o.o