2019-04-25 Artykuł
Choroba Hashimoto jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym w obrębie tarczycy. Przeciwciała przeciwtarczycowe są markerami toczącego się w obrębie tego gruczołu stanu zapalnego, jednak ich podwyższone miano może pojawiać się również w innych jednostkach chorobowych. Celem pracy była ocena częstości występowania innych przewlekłych chorób, w tym dermatoz i najczęściej pojawiających się dolegliwości oraz objawów skórnych wśród osób z chorobą Hashimoto.
W badaniu wzięły udział 42 kobiety chorujące na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Średni wiek badanych kobiet to 39,7 lat, średnia masa ciała 63 kg, wzrost 167,6 cm, BMI 22,4 kg/m². Do oceny częstości występowania chorób współistniejących i pojawiających się dolegliwości oraz objawów skórnych wśród pacjentów z chorobą Hashimoto posłużyła autorska ankieta.
Wśród badanych kobiet najwięcej osób borykało się z chorobami skórnymi – 14,4%, depresją – 11,9%, boreliozą – 7,1% i insulinoopornością – 7,1%. Najczęściej chorzy skarżyli się na zaburzenia koncentracji i zmęczenie (88,1%), senność (83,3%), osłabienie (81%). Wnioski: Najczęściej pojawiającymi się chorobami towarzyszącymi wśród pacjentów z chorobą Hashimoto są choroby skóry. A najbardziej powszechnymi objawami są zmęczenie i zaburzenia koncentracji.

Copyright © Medyk sp. z o.o