2019-04-10 Aktualności

Poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci to podstawowy cel kampanii społecznej Wyprzedzamy nowotwór! Jej organizatorem jest Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również mogą chorować na nowotwór. Kampania jest połączeniem edukacji zdrowotnej ze sportem motorowym – aby uatrakcyjnić przekaz, Fundacja postawiła na dość oryginalne połączenie tematyki onkologii dziecięcej i sportów motorowych.

Jak ważne jest przygotowanie i wiedza lekarzy, podkreśla patron merytoryczny kampanii prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie: "Nierzadko podłożem sukcesu w leczeniu chorób nowotworowych jest wnikliwość, skrupulatność i wiedza lekarza pierwszego kontaktu, dzięki któremu dziecko zostanie szybko skierowane na właściwy tor diagnostyczno-terapeutyczny. Z tego względu celem naszego działania jest przybliżenie zagadnień onkologii dziecięcej oraz uwrażliwienie lekarzy na możliwość występowania chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży, pamiętając, iż wczesne rozpoznanie jest jednym z podstawowych czynników warunkujących powodzenie leczenia, wpływającym nie tylko na rokowanie, ale też na jakość życia pacjenta po zakończonej terapii.

Pomysłodawcą idei połączenia tematyki onkologii dziecięcej i sportów motorowych jest Wojtek Sroczyński, dziennikarz i zawodnik rajdowy. Kampanię wspiera Polski Związek Motorowy, automobilkluby i wszyscy zawodnicy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Właśnie w cyklu HRSMP wystartuje rajdówka w barwach kampanii. Załogę fundacyjnego Opla Astry GSi utworzą Emilia Kotarska (członek zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową) i Wojtek Sroczyński. 

Działania Fundacji nie kończą się na rajdach. "Dla rodziców przygotowujemy filmik animowany na temat pierwszych objawów nowotworów u dzieci, a lekarzy będziemy namawiać do korzystania z bezpłatnych programów szkoleniowych na Medycznej Platformie Edukacyjnej" – wyjaśnia Emilia Kotarska.

Copyright © Medyk sp. z o.o