2019-03-18 Aktualności

"Techniki medycyny nuklearnej umożliwiajÄ… diagnostykÄ™ nowotworowÄ… na najwczeÅ›niejszym etapie, czÄ™sto wtedy, kiedy inne metody diagnostyczne zawodzÄ…. DziÄ™ki ultranowoczesnej diagnostyce z wykorzystaniem procedur PET-CT oraz SPECT-CT szanse pacjenta na caÅ‚kowite wyleczenie lub znacznÄ… poprawÄ™ rokowaÅ„ sÄ… bardzo duże, a koszty caÅ‚ego procesu diagnostyczno-terapeutycznego zoptymalizowane" – mówi dr hab. med. RafaÅ‚ CzepczyÅ„ski z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

W 2019 r. choroby onkologiczne niezmiennie pozostajÄ… jednÄ… z najczÄ™stszych przyczyn zgonów na Å›wiecie. Zapadalność na nie z roku na rok roÅ›nie, a prognozy zachorowalnoÅ›ci sÄ… na tyle niepokojÄ…ce, że eksperci mówiÄ… o „onkologicznym tsunami”. Choć do praktyki klinicznej wdrażane sÄ… nowe sposoby profilaktyki nowotworowej oraz nowe terapie, nie ma jednego w peÅ‚ni skutecznego sposobu na raka.

Eksperci z dziedzin medycyny i zdrowia publicznego podkreÅ›lajÄ…, że oprócz dbaÅ‚oÅ›ci o zdrowy styl życia (codzienna dawka ruchu i zdrowa dieta) kluczowe znaczenie dla skutecznoÅ›ci w walce z rakiem majÄ… badania – zarówno te podstawowe, profilaktyczne, jak i specjalistyczne, które sÄ… szczególnie ważne, kiedy podejrzenie nowotworu jest wysoce prawdopodobne i na etapie leczenia onkologicznego, kiedy ewentualnÄ… wznowÄ™ choroby można wykryć na tyle wczeÅ›nie, że schorzenie jest czÄ™sto w peÅ‚ni uleczalne.

Do metod diagnostyki nowotworowej zalicza siÄ™ różnorodne procedury, stosowane zależnie m.in. od rodzaju podejrzewanego nowotworu, wÅ›ród nich: badania histopatologiczne, procedury immunohistochemiczne, morfologiÄ™ krwi, badania biochemiczne, w przypadku nowotworów o podÅ‚ożu genetycznym procedury z zakresu diagnostyki genetycznej i molekularnej, a także procedury obrazowe: badania rentgenowskie, mammografiÄ™, tomografiÄ™ komputerowÄ…, rezonans magnetyczny, pozytonowÄ… tomografiÄ™ emisyjnÄ… (PET) i tomografiÄ™ emisyjnÄ… pojedynczych fotonów (SPECT). Podczas badaÅ„: PET i SPECT możliwe jest wykonanie jednoczesnego badania tomografii komputerowej (CT) – wówczas badania zostanÄ… okreÅ›lone jak PET-CT i SPECT-CT.

Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej – PET (ang. positron emission tomography) polega na rejestracji promieniowania powstaÅ‚ego w efekcie emisji pozytonów przez preparaty medyczne znakowane izotopami – radiofarmaceutyki. "Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej stosuje siÄ™ m.in. u pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór zÅ‚oÅ›liwy, a za pomocÄ… innych metod diagnostycznych nie można stwierdzić, gdzie znajduje siÄ™ pierwotne ognisko choroby. PET wykonuje siÄ™ także wtedy, kiedy trzeba ocenić, jak bardzo rozlegÅ‚e sÄ… zmiany nowotworowe – przed podjÄ™ciem decyzji o wdrożeniu najlepszej terapii. Badanie PET jest bardzo czuÅ‚e, umożliwia wczesne zdiagnozowanie zmian zÅ‚oÅ›liwych, w tym niewielkich przerzutów. DziÄ™ki PET możemy stwierdzić, czy nie doszÅ‚o do wznowy po leczeniu operacyjnym i czy stosowane leczenie, takie jak chemioterapia, daje dobre efekty" wyjaÅ›nia dr hab. med. RafaÅ‚ CzepczyÅ„ski.

Tomografia emisyjna pojedynczych fotonów – SPECT(ang. single photon emission computer tomography) jest podobnym do PET, nieinwazyjnym badaniem obrazowym, wykorzystujÄ…cym izotopy promieniotwórcze. W tym przypadku do obrazowania narzÄ…dów używa siÄ™ radiofarmaceutyki emitujÄ…ce promieniowanie gamma. "Technika SPECT jest znakomitym uzupeÅ‚nieniem palety diagnostycznej nowotworów, m.in. badania scyntygraficznego, ponieważ pozwala na zobrazowanie zmian w 3D. Możemy bardzo precyzyjnie okreÅ›lić ogniska choroby i wykryć zmiany mniejsze niż w przypadku scyntygrafii – ma to kluczowe znaczenie dla sukcesu diagnostycznego. Jako specjaliÅ›ci medycyny nuklearnej doceniamy dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia dla zakÅ‚adów medycyny nuklearnej, które pomogÅ‚y w zakupie nowoczesnego sprzÄ™tu diagnostycznego. W Å›lad za tymi inwestycjami powinno iść staÅ‚e zwiÄ™kszanie dostÄ™pnoÅ›ci procedur z zakresu medycyny nuklearnej – potrzeby w tym zakresie stale rosnÄ… – podkreÅ›la dr hab. med. RafaÅ‚ CzepczyÅ„ski.

Copyright © Medyk sp. z o.o