Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Porównanie skuteczności leków z grupy inhibitorów pompy protonowej w praktyce klinicznej

Inhibitory pompy protonowej (PPI) są aktualnie najskuteczniejszą grupą leków wykorzystywanych w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego powiązanych z obniżonym pH soku żołądkowego. Jest to grupa złożona z preparatów, które charakteryzując się podobnym mechanizmem działania, wykazują jednocześnie różnice we właściwościach farmakologicznych. Duża skuteczność wiąże się również ze znaczną popularnością tych leków. W 2013 r. w USA najczęściej sprzedawanym preparatem PPI był esomeprazol. Wciąż dużą popularnością cieszy się również pierwszy z wprowadzonych PPI – omeprazol, pomimo że w badaniach klinicznych potwierdzono wyższość esomeprazolu – jego S-izomeru. Trudno oprzeć się wrażeniu, że często wyborem konkretnego leku kierują przyzwyczajenia i utarte schematy postępowania, a nie dowody naukowe. W związku z tym nie powinna dziwić duża liczba badań opartych na porównaniach PPI.
Niskie pH soku żołądkowego jest utrzymywane dzięki funkcji tzw. pomp protonowych, czyli białek błonowych transportujących jony wodorowe przeciwnie do gradientu stężeń. Są one zlokalizowane w błonach komórek okładzinowych żołądka i działają na zasadzie wymiany jonów K+ na H+ z wykorzystaniem ATP. Proces ten jest regulowany przez układ endogennych mediatorów. Somatostatyna i prostaglandyna hamują transport błonowy protonów, natomiast acetylocholina, gastryna oraz histamina są czynnikami pobudzającymi, które poprzez oddziaływanie na receptory błonowe aktywują transport jonów. PPI poprzez blokowanie receptora dla czynników aktywujących przyczyniają się do podwyższenia pH soku żołądkowego poprzez blokowanie wydzielania kwasu solnego, zarówno podstawowego, jak i poposiłkowego. Pod względem wpływu na zmianę pH wykazują większą skuteczność niż leki z grupy H2-blokerów.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK