2018-11-15 Aktualności

Problemy urologiczne wbrew powszechnie panującej opinii nie dotyczą tylko mężczyzn dojrzałych – zagrażają również młodym. Najczęściej oznaczają zaburzenia erekcji i problemy z wytryskiem, zdarzają się także nowotwory jąder. Ale to nie tylko problemy natury fizycznej – cierpi też psychika. W wyniku zaburzeń funkcji seksualnych pogarszają się relacjez partnerką, obniża się poczucie własnej wartości. Odkładanie leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Standardem leczenia raka prostaty jest leczenie chirurgiczne, czyli tzw. radykalna prostatektomia, która w większości przypadków jest wykonywana laparoskopowo. Współczesna chirurgia stale się rozwija i już dziś operacje prostatektomii przeprowadzane są z wykorzystaniem robotów chirurgicznych daVinci.

"W Polsce z objawami rozrostu prostaty zmaga się 2 mln mężczyzn. Wielu z nich, pomimo obniżonej jakości życia, nie decyduje się na wizytę u specjalisty. Oprócz odczuwanych przez mężczyznę trudności w oddawaniu moczu w organizmie zachodzą procesy, których często tragiczne skutki ujawnią się dopiero po wielu latach. Między innymi przez gromadzący się w pęcherzu i zalegający w nerkach mocz, który sprzyja rozwojowi bakterii, a to w konsekwencji prowadzi do zapaleń pęcherza. W kolejnych etapach zastój moczu w pęcherzu może doprowadzić do cofania się moczu do nerek i ich stopniowego uszkadzania" – mówi dr Tomasz Szopiński, urolog ze Szpitala Mazovia w Warszawie.

Przerost prostaty w łagodnym stadium można leczyć farmakologicznie, co jest skuteczne u 90% pacjentów. W przypadku raka prostaty leczenie zależy od kilku czynników, ale najważniejszym z nich jest stopień zaawansowania choroby, jej agresywność i stan ogólny pacjenta. Standardem leczenia raka prostaty jest leczenie chirurgiczne, czyli tzw. radykalna prostatektomia, która w większości przypadków jest wykonywana laparoskopowo. Niestety, sam zabieg chirurgiczny usunięcia całej prostaty niesie za sobą ryzyko późniejszych kłopotów z zaburzeniami erekcji i nietrzymaniem moczu. Współczesna chirurgia stale się jednak rozwija i już dziś operacje prostatektomii przeprowadzane są z wykorzystaniem robotów chirurgicznych daVinci.

"Doświadczenia ośrodków amerykańskich i europejskich wyraźnie wskazują, że dzięki wykorzystaniu daVinci w operacjach usunięcia gruczołu krokowego, można uniknąć szeregu powikłań, takich jak nietrzymanie moczu, infekcje związane z kilkudniowym cewnikowaniem, a co również istotne – jeśli stan onkologiczny pacjenta na to pozwala, można tak przeprowadzić operację, by zachować funkcje seksualne, co ma ogromne znaczenie dla poczucia wartości i komfortu życia pacjenta" mówi prof. Igal Mor, współzałożyciel i dyrektor Szpitala Mazovia, który jest wyposażony w najnowszy model robota daVinci Xi.
Do innych metod leczenia nowotworu prostaty należy radioterapia, leczenie hormonalne oraz chemioterapia. Niemniej operacje laparoskopowe przeprowadzane za pomocą robota chirurgicznego są obecnie najwyższym standardem leczenia męskich nowotworów urologicznych.

Robot daVinci składa się z czterech ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion imitują anatomiczne ruchy nadgarstka chirurga, a model Xi umożliwia jeszcze większy zakres ruchów i pozwala operować pod każdym kątem przy uzyskaniu największej dokładności. Ostatnie ramię wyposażone jest w kamerę HD, która daje trójwymiarowy obraz i możliwość 16-krotnego powiększenia. Ramiona robota są odpowiednio pomniejszone, dzięki czemu operacje przeprowadza się przy minimalnym nacięciu skóry, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek. 

Copyright © Medyk sp. z o.o