2018-11-06 Aktualności

Firma Abbott ogłosiła, że aplikacja FreeStyle LibreLink jest już dostępna w Polsce dla użytkowników smartfonów działających na systemach Android oraz telefonów iPhone. Chorzy na cukrzycę korzystający z systemu FreeStyle® Libre będą mieć teraz dostęp do danych glikemicznych bezpośrednio ze swoich smartfonów, co eliminuje konieczność noszenia osobnego czytnika FreeStyle Libre.

Użytkownicy FreeStyle Libre, którzy pobiorą aplikację FreeStyle  LibreLink, będą mogli uzyskać odczyt bezpośrednio na swoim smartfonie, przytrzymując go blisko sensora FreeStyle Libre i korzystając z komunikacji NFC w telefonie. Poza wartościami stężenia glukozy we krwi w czasie rzeczywistym użytkownicy mogą również przeglądać 8-godzinny zapis historii odczytów stężenia glukozy i tendencje, jakie wykazuje ich stężenie glukozy, a także łatwo dodawać uwagi w celu monitorowania posiłków, stosowania insuliny, leków oraz ćwiczeń. Aplikacja FreeStyle LibreLink do smartfonów oferuje kilka nowych funkcji i aktualizacji, których nie oferuje czytnik, wśród nich: większy wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, funkcje przetwarzania tekstu na mowę w przypadku odczytów stężenia glukozy, możliwość rejestrowania mniejszych dawek insuliny (z dokładnością do 0,1, a nie 0,5 jednostki). Choć aplikacja może całkowicie zastąpić czytnik, użytkownik ma także możliwość korzystania zarówno z czytnika, jak i ze smartfonu  do odczytywania wartości stężenia glukozy we krwi.

Użytkownicy FreeStyle LibreLink mają także możliwość udostępniania swoich danych lekarzowi, pielęgniarce i opiekunom poprzez LibreView i LibreLinkUp – kolejne cyfrowe narzędzia zdrowotne będące częścią platformy FreeStyle Libre:

  • LibreView to system kontroli cukrzycy oparty na chmurze, który umożliwia choremu udostępnianie jego informacji glikemicznych lekarzowi i pielęgniarce;
  • LibreLinkUp jest aplikacją dla bliskich osób chorych na cukrzycę, która umożliwia
    im zdalne monitorowanie odczytów stężenia glukozy.

"Cukrzyca to choroba która nie daje o sobie zapomnieć 24 godziny na dobę przez 7 dni  w tygodniu. Przy każdym posiłku, przy każdym wysiłku fizycznym, zmianie stanu zdrowia, przed podaniem leków/insuliny i w wielu innych sytuacjach życiowych pacjent musi pamiętać o tym, że choruje, a  jego decyzje oparte być muszą o poziom glikemii.  Wymaga to kilku, a nierzadko nawet kilkunastu pomiarów poziomu cukru na dobę. Każdy pomiar wymaga właściwej interpretacji. Dlatego istnieje duża potrzeba zapewnienia chorym na cukrzycę wygodnych i odpowiednich cyfrowych narzędzi, takich jak aplikacje mobilne, które będą dostarczały im rzeczowych i spersonalizowanych informacji, jakich potrzebują do efektywnej, codziennej kontroli cukrzycy" – powiedział prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych przy Katedrze Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.

Copyright © Medyk sp. z o.o