Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Rola mikrobiomu jamy nosowej w reakcji organizmu na infekcję wirusową układu oddechowego

Wyniki badań

Zespoły badawcze DuPont Microbiome Venture i Global Health & Nutrition wspólnie z Uniwersytetem Stanu Wirginia oraz 4Pharma Ltd przeprowadziły badanie dotyczące odpowiedzi organizmu na zakażenie rinowirusem. Celem było zrozumienie roli mikrobiomu jamy nosowej i jego związku z odpowiedzią organizmu na stan zapalny, mianem wirusa oraz wagą symptomów. Podczas badania mikrobiom jamy nosowej był opisywany u zdrowego dorosłego uczestnika testów przed zakażeniem wirusem wywołującym przeziębienie. Zespołowi badawczemu na podstawie pobranych próbek udało się określić bazowy skład mikrobiomu jamy nosowej. Wyróżniono sześć typów, nazwanych zgodnie z dominującym w każdym z nich szczepem bakterii: Staphylococcus, Corynebacterium/Alloiococcus, Moraxella, Haemophilus, Pseudomonadaceae/Mieszany i Mieszany. Dzięki temu każda badana osoba przed badaniem została sklasyfikowana ze względu na typ mikrobiomu jamy nosowej. 

Najczęściej występującymi typami mikrobiomu jamy nosowej były: Staphyloccocus, Corynebacterium/Alloiococcus, Moraxella i Pseudomonadaceae/Mieszany. Powyższe typy zostały wykorzystane do porównania różnic w przebiegu infekcji oraz natężenia objawów przeziębienia. Badacze zbierali wymaz z nosa w trakcie przebiegu infekcji i analizowali markery stanu zapalnego oraz miano wirusa. W każdym typie mikrobiomu jamy nosowej wystąpiła inna reakcja na stan zapalny oraz inne miano wirusa. U osób z typami Staphyloccocus i Corynebacterium/Alloiococcus zaobserwowano słabsze reakcje zapalne, natomiast u osób z typem Pseudomonadaceae/Mieszany niższe niż u innych miano wirusa.

Wyniki te sugerują, że mikrobiom jamy nosowej wpływa na reakcję organizmu na zakażenie rinowirusem. Co ważne, zmiany w reakcji można było zaobserwować także w objawach przeziębienia. Wyniki badania wskazują na to, że mikrobiom jamy nosowej ma wpływ na rodzaj reakcji obronnej, miano wirusa oraz objawy przeziębienia u zdrowych pod innymi względami dorosłych.

Aby w pełni określić możliwości, jakie zmiany w mikrobiomie jamy nosowej mogą stworzyć w leczeniu przeziębienia, konieczne są dalsze badania. Jednak, zgodnie z przedstawionymi wynikami, modyfikacja mikrobiomu jamy nosowej może dać pozytywne efekty w leczeniu wywołanych przez rinowirusy chorób, a także innych infekcji wirusowych. Zespół DuPont Microbiome Venture będzie kontynuował prace wraz z partnerami zewnętrznymi, aby pogłębić wiedzę na temat ważnych mikrobiomów w organizmie człowieka, a także zapewnić praktyczne, bazujące na wynikach badań rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na zdrowie mieszkańców globu.

Rinowirusy są główną przyczyną przeziębienia oraz związanych z nim objawów. Co roku dochodzi do miliardów infekcji spowodowanych przez rinowirusy, co niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Z dostępnej literatury naukowej można dowiedzieć się, że zmiany w mikrobiomie jamy nosowej w trakcie infekcji, a także powiązania pomiędzy profilem drobnoustrojowym i właściwościami klinicznymi można wykryć poprzez scharakteryzowanie mikrobiomu jamy nosowo-gardłowej.

Wyniki badania zostały opublikowane w serwisie Scientific Reports www.nature.com/articles/s41598-018-29793-w. Więcej na temat DuPont Microbiome Venture można znaleźć pod adresem: www.danisco.com/HMV

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK