Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Astma ciężka – wymaga intensywnego leczenia

Według szacunków WHO, na astmę oskrzelową cierpi obecnie aż 235 mln ludzi na całym świecie i liczba ta będzie znacząco wzrastać w najbliższych latach. W Polsce problem astmy dotyczy 4 mln ludzi, a zaledwie u ok. 30% pacjentów choroba jest prawidłowo zdiagnozowana i leczona. Astmę ciężką rozpoznaje się w przypadku, gdy pomimo intensywnego leczenia nie udaje się uzyskać kontroli choroby. Dotyczy to 5-10% całej populacji chorych na astmę. Częste zaostrzenia powodują ogromne trudności w codziennym funkcjonowaniu i mogą doprowadzić do śmierci chorego. Średnia liczba zgonów z powodu astmy w Polsce wynosi ok. 500 rocznie. Aż 38% z nich dotyczy chorych w wieku produkcyjnym.

"Astma ciężka charakteryzuje się nasilonymi objawami, częstymi zaostrzeniami i zaburzoną czynnością płuc. Osoby, które mają częste zaostrzenia wymagające intensywnego leczenia, używają wszystkich dostępnych leków wziewnych (w najwyższych dopuszczalnych dawkach), często wspierając się doustnymi sterydami, a pomimo tego choroba nadal dokucza. Duszności w czasie dnia i nocy, częste hospitalizacje, działania niepożądane doustnych sterydów to codzienność chorych z ciężką astmą. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, mogąca prowadzić do zgonu chorego, znacznie pogarszająca jakość życia i generująca olbrzymie koszty dla systemu opieki medycznej, spowodowane głównie koniecznością hospitalizacji" mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

 

Leczenie astmy ciężkiej

Astma ciężka wymaga leczenia wysokimi dawkami wziewnych steroidów i dodatkowo innym lekiem kontrolującym i/lub systemowymi kortykosteroidami, aby zapobiegać jej przejściu w postać niekontrolowaną lub taką, która pomimo wdrożonego leczenia nadal pozostaje niekontrolowana. Leki te mają jednak istotne działania niepożądane, dlatego powinny być przyjmowane jak najkrócej. Alternatywą są terapie biologiczne stosowane w Polsce w ramach programów lekowych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Takie leczenie jest obecnie możliwe w 43 ośrodkach w Polsce.

Od kilku lat mamy dostęp do tzw. leków biologicznych. Stosując leczenie biologiczne możemy zmniejszyć ilość doustnych sterydów oraz leków przewlekłych. Dzięki takiemu leczeniu chorzy wracają do pracy lub szkoły, mogą normalnie żyć. Paradoksalnie mimo dużych kosztów samego leczenia, terapia astmy ciężkiej lekami biologicznymi jest tańsza w stosunku do leczenia astmy ciężkiej opartego na standardowym leczeniu. Terapie biologiczne są dostępne w ramach programów lekowych i aby je otrzymać należy spełnić wymagane przez NFZ kryteria. Obecnie w Polsce leczenie biologiczne otrzymuje ok. tysiąca osób, pozostali czekają na swoja szansę, odczuwając duszności, będąc w trakcie zaostrzenia choroby lub przebywając na długotrwałych zwolnieniach lekarskich" dodaje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

 

Zaangażowanie pacjenta w proces leczenia

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia u większości pacjentów udaje się uzyskać kontrolę choroby i szansę na znaczną poprawę jakości życia. Bardzo ważna jest przy tym współpraca lekarza z pacjentem i stosowanie się do zaleceń lekarskich. A z tym niestety w dalszym ciągu nie jest najlepiej. Wielu chorych nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami, niewłaściwie posługuje się inhalatorem lub odstawia leki, kiedy tylko następuje lekka poprawa.

"Edukacja pacjentów jest bardzo ważna przy wszystkich chorobach przewlekłych. Chorego na astmę musimy niestety leczyć praktycznie do końca życia. Brak współpracy ze strony pacjentów i nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich to problem pojawiający się szczególnie u chorych, którzy nie mają wiedzy na temat choroby. Konieczne jest regularne przyjmowanie leków oraz poprawna technika inhalacji, którą należy okresowo sprawdzać razem z lekarzem. Chory powinien również zwrócić uwagę, czy w pracy nie jest narażony na szkodliwe czynniki zawodowe oraz w przypadku otyłości zadbać o zmniejszenie masy ciała. Najlepsza edukacja to ta u własnego doktora w gabinecie, ale nie zawsze jest czas na dłuższą rozmowę. Dlatego warto odbyć szkolenie dedykowane dla chorych z astmą" – podsumowuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK