Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Higiena jamy ustnej w ciąży

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny mogą oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. 

Dr Anja Carina Borer, Professional and Scientific Relations & Scientific Exchange E-IMEA Professional Oral Health, Procter & Gamble wyjaśnia: "Nie można lekceważyć znaczenia zdrowia jamy ustnej w czasie ciąży. Badania naukowe wykazały związek między chorobą dziąseł a powikłaniami ciążowymi, takimi jak wcześniactwo, mała masa urodzeniowa czy stan przedrzucawkowy".

Z raportu ze spotkania panelowego „Zdrowie jamy ustnej a ciąża” wynika, że mimo trwającej dyskusji wokół wpływu zapalenia przyzębia na ciążę, nie ma wątpliwości, że stan zapalny wpływa na powikłania ciąży. Badania kliniczne wykazały, że drobnoustroje izolowane z łożyska, jak również w aspiracie żołądka u noworodków przedwcześnie urodzonych były tożsame z mikroflorą jamy ustnej matek (Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum). Wynika to z faktu, iż szczepy bakterii powodujących m.in. zapalenie dziąseł czy przyzębia mogą, poprzez krew, migrować do łożyska. Ocena przyzębia u kobiet w okresie połogowym wskazywała również na istotnie częściej występujące różnego stopnia zaburzenia w grupie, która urodziła przedwcześnie. Zatem prawidłowe leczenie chorób przyzębia oznacza zmniejszenie takiego ryzyka. Ze względu na istniejące powszechnie obawy związane z zabiegami stomatologicznymi kobiet w ciąży, zwłaszcza obejmującymi takie procedury, jak miejscowe znieczulenie, antybiotykoterapię lub leki przeciwbakteryjne, rola profilaktyki periodontologicznej jest niezwykle istotna. Jej podstawą powinna być prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej przy użyciu bezpiecznych i skutecznych przyborów: szczoteczki elektrycznej, pasty ze stabilizowanym związkiem cyny i fluoru, nici dentystycznej oraz płukanki do ust. Szczotkowanie należy przeprowadzać dwa razy dziennie, rano i zaraz przed snem przez dwie minuty.

Dr n. med. lek. dent. Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B: "Na rynku są już dostępne oscylacyjno-rotacyjne szczoteczki elektryczne o małej okrągłej główce oraz udowodnionej przewadze w usuwaniu biofilmu nad szczoteczkami manualnymi i innymi technologiami elektrycznych szczoteczek do zębów, w tym szczoteczek sonicznych. Już niedługo będziemy mogli zaprezentować Państwu również nową linię past Oral-B, która będzie dedykowana walce z problemami dziąseł.

Wobec znaczenia, jakie dla higieny jamy ustnej mają zdrowe dziąsła, należy zwrócić uwagę na aktywne składniki zawarte w paście. Powinny one gwarantować nie tylko przeciwdziałanie erozji szkliwa poprzez jego remineralizację i wzmocnienie, ale także działać antybakteryjnie i hamować rozwój bakterii w płytce nazębnej. Szczególnie istotne w tym względzie jest wysoka zawartość związków cyny zawartych w formule Activerepair pasty do zębów Oral B, która już za kilka miesięcy będzie dostępna na rynku polskim. Pasta będzie zapewniała wysoką skuteczność w hamowaniu krwawienia dziąseł i wspomaganiu leczenia problemów z dziąsłami.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×