2018-05-18 Aktualności

Fundacja Edukacji Społecznej (FES) w kampanii społecznej „Projekt Test: Wszyscy testują się na HIV” pokazuje, że badanie się na HIV nie jest niczym wstydliwym i należy je wykonać zawsze po ryzykownej sytuacji. Kampania współfinansowana jest przez m.st. Warszawa. Najnowsza kampania FES koncentruje się na zachęceniu do badania przedstawicieli kluczowych populacji, czyli takich, w których najczęściej jest wykrywane zakażenie HIV. 18 maja 2018 roku rozpoczyna się – wiosenna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV oraz HCV (wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C) inicjatywa mająca na celu zachęcić mieszkańców Europy i Azji Środkowej do wykonywania badań w kierunku HIV oraz HCV.

„W Polsce od lat spada liczba działań w zakresie profilaktyki HIV, jednocześnie w 2017 r. odnotowaliśmy najwięcej w historii epidemii zarejestrowanych zakażeń HIV. W zeszłym roku 3 osoby dziennie dowiadywały się, że mają HIV". Nasza Fundacja nie tylko prowadzi dwa warszawskie punkty anonimowego testowania na HIV, HCV i kiłę, ale również realizuje szeroki program wsparcia. Projekt Akademia Pozytywnego Życia to pomoc psychologiczna oraz wsparcie osoby odbierającej dodatni wynik do jak najszybszego znalezienia się w specjalistycznej opiece medycznej. Każda z 50 osób, które w zeszłym roku odebrała u nas dodatni wynik HIV, otrzymała wsparcie” – podkreśla prezeska FES, dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak

Nadal niewiele osób wie, że dziś zakażenie HIV to choroba przewlekła, którą się leczy. Regularne przyjmowanie leków w większości wypadków prowadzi do sytuacji, gdy u osoby zakażonej ilość wirusa spada do poziomu niewykrywalnego (tzw. wiremia niewykrywalna). 

„Niestety świadomość społeczna na temat HIV jest praktycznie żadna. Mało kto wie, że żyjąc z HIV można mieć zdrowe potomstwo i dożyć w zdrowiu sędziwej starości. Ludzie nie badają się na HIV, bo albo myślą, że mnie to nie dotyczy, albo boją się, że są zakażeni i wolą nie wiedzieć” – tłumaczy Agata Kwiatkowska, autorka kampanii oraz doradczyni w warszawskich punktach anonimowego i bezpłatnego testowania na HIV, HCV i kiłę.

Szacuje się, że 70% osób żyjących z HIV nie wie o swoim zakażeniu i tym samym może nieświadomie narażać na nie inne osoby.

Copyright © Medyk sp. z o.o