Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu

„Przyjaźnie dla autyzmu” pod takim hasłem Fundacja SYNAPSIS zachęca do włączenia się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz wyrażenia solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. r.ż. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. W związku z tym aktualnie używa się określenia "spektrum zaburzeń autyzmu "(ASD), które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespół Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanawiło 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Na całym świecie rośnie liczba osób z ASD. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 1 dziecko na 68 dzieci ma autyzm i jest to sześciokrotny wzrost w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. W naszym kraju autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 150 dzieci . ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS.

Osoby z autyzmem i ich najbliżsi na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. Fundacja SYNAPSIS co roku podejmuje aktywne działania, zmieniając świat dla osób z autyzmem. Dzięki współpracy z Miastem st. Warszawa i grupą zarządzającą nieruchomościami, w tym roku w dniach 2 i 3 kwietnia na niebiesko zaświeci się ponad 100 budynków w całej Polsce. W iluminacji w Warszawie będą uczestniczyły m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, Warsaw Spire, Atrium Tower, Marynarska Point One, Klif Tower, Mokotów Plaza, Senator, Prime, Athina Park, Grzybowska Park i wiele innych. Fundacja zachęca do inicjowania różnych akcji "na niebiesko", mających na celu poparcie dla środowiska osób z ASD.

W ramach działań edukacyjnych, po raz pierwszy w stolicy od 4 do 21 kwietnia zostaną zorganizowane Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu, których współorganizatorem jest Fundacja SYNAPSIS. W różnych punktach Warszawy odbędą się warsztaty dla rodziców, szkolenia, konsultacje ze specjalistami m.in. psychologiem, pedagogiem specjalnym, logopedą, neurologiem. Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie: www.synapsis.org.pl

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×