Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Pozytywny wpływ leczenia i rehabilitacji na funkcje poznawcze u pacjentów z SM

Część chorych na SM obserwuje u siebie objawy świadczące o zaburzeniach funkcji poznawczych. Główne problemy dotyczą ogólnego spowolnienia wykonywania różnych czynności, zapamiętywania informacji czy skupienia uwagi. „Dziś mówimy o holistycznym, spersonalizowanym podejściu do  SM. Dzięki dostępowi do coraz większego wachlarza leków, świadomości, iż niezwłoczne włączenie pacjenta w skuteczną terapię jest priorytetem, możemy zająć się kolejnym tematem, o którym na świecie mówi się od dawna, a mianowicie o utrzymaniu pełnych funkcji intelektualnych oraz o rehabilitacji kognitywnej”- mówi Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM-WALCZ O SIEBIE.

„Poza naszą rezerwą pasywną, uzyskaną w dzieciństwie i podczas edukacji, możemy rozwijać tzw. rezerwę aktywną mózgu. W przypadku takich chorób jak SM jest to  niezwykle ważne, trzeba codziennie zadawać sobie trud rozwiązywania zadań trudniejszych, niż te na które nas stać, dostarczać sobie nowych ciekawych bodźców. To wpływa na plastyczność naszego mózgu i większe wykorzystanie tkanki neurologicznej”- mówi dr n. med. Dorota Koziarska z  Kliniki Neurologii PUM.

 

Wyniki badania

Fundacja SM-WALCZ O SIEBIE w ramach działań w partnerstwie z domem badawczym Maison&Partners przeprowadziła w 2017 r. badanie wśród pacjentów z SM (zrealizowano je metodą Computer Assisted Web Interview  – CAWI, a udział w nim wzięło 411 osób). Wyniki badania wskazują, iż osoby chorujące na SM obserwują u siebie różne zachowania świadczące o pewnych zaburzeniach funkcjonowania poznawczego.

Najwięcej osób (68%) dostrzega u siebie ogólne spowolnienie – wykonywanie niektórych czynności zajmuje im więcej czasu niż wcześniej. Większość badanych (61%) wskazuje także na problemy z zapamiętywaniem informacji, a ponad połowa (52%) ma trudności z wykonaniem czynności wymagających skupienia. Jednocześnie ponad połowa chorych na SM (55%) jest zdania, że dobrze rozwiązuje krzyżówki, podobny odsetek (52%) osób deklaruje, że nie ma kłopotów z wysławianiem się. Warto jednak zauważyć, że pozytywne i negatywne aspekty funkcjonowania poznawczego nie wykluczają się wzajemnie – część osób, choć dostrzega problemy w jednym z obszarów, to w innym wciąż ma poczucie, że dobrze sobie radzi. Możliwe też, że zdobywanie nowych umiejętności lub ćwiczenie pamięci (np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek) to jedne ze sposobów walki z chorobą (choć niekoniecznie muszą być świadomie podejmowane w tym celu). Największy odsetek respondentów obserwuje u siebie problemy z zapamiętywaniem – 84% osób przyznaje, że przynajmniej raz w ostatnim czasie zauważyła ten problem, a niemal ¼ chorych na SM zdarzyło się to wielokrotnie. Co ciekawe, choć ponad połowa badanych jest zdania, że z łatwością przychodzi im wypowiadanie się w każdej sytuacji, nigdy nie brakuje im słów, to jednocześnie niemal 80% osób przyznaje, że miała w ostatnim czasie problemy z wysławianiem się. Możliwe, że część osób traktuje swoje problemy jako epizodyczne, nie wpływające istotnie na ich ogólne funkcjonowanie. Nie wszyscy chorzy są świadomi problemu. Choć niemal 70% respondentów obserwuje u siebie stosunkowo częste objawy zaburzeń poznawczych, to tylko 56% wprost przyznaje (zapytana bezpośrednio), że występują u nich problemy związane z funkcjami poznawczymi.

„Wydaje się, że personel medyczny w relatywnie niskim stopniu zwraca uwagę na temat poznawczego funkcjonowania osób z SM. Tylko nieliczna grupa pacjentów deklaruje, że rozmawiała o tym z lekarzem, pielęgniarką (13%) lub szpitalnym psychologiem czy psychiatrą (17%)”  – mówi prof. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii UW. 

 

Bardzo skuteczny trening

Chorzy na SM są silniej przekonani o korzystnym wpływie leczenia farmakologicznego na sprawność ruchową pacjenta niż intelektualną.  Jednocześnie porównując odpowiedzi osób mających zaburzenia poznawcze i takich, które ich nie mają, widać, że bardziej zdecydowane przekonanie o korzystnym wpływie farmakologii na sprawność intelektualną (więcej odpowiedzi „zdecydowanie wpływa korzystnie”) jest wśród chorych, którzy nie dostrzegają u siebie problemów z funkcjonowaniem poznawczym.

„Olbrzymie znaczenie jeśli chodzi o funkcje poznawcze ma trening. Pacjenci mogą korzystać np. z platformy CogniFit (www.cognifit.com), dzięki której mogą rehabilitować swój intelekt. U chorych, którzy 3 razy w tygodniu prowadzili rehabilitację kognitywną, uzyskano znaczną poprawę funkcji intelektualnych” – dr n. med. Robert Bonek, ordynator Oddziału Neurologicznego i Oddziału Udarowego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu

Więcej chorych na SM obawia się utraty sprawności fizycznej niż intelektualnej. Mogą mieć poczucie, że tracąc sprawność fizyczną, staną się mniej samodzielni, będą większym ciężarem dla swojego otoczenia. Jednocześnie wśród osób mających problemy z funkcjami poznawczymi obserwuje się istotnie wyższy odsetek obawiających się o utratę sprawności intelektualnej niż wśród osób, które obecnie nie mają żadnych problemów z tym związanych.

Warto podkreślić, iż nowoczesne leczenie stosowane w SM ma znaczący wpływ również na spowolnienie atrofii mózgu, co za tym idzie lepszą projekcję utrzymania funkcji kognitywnych w dłuższej perspektywie czasu.

 

Panel badawczy dostępny jest na: www.sm-walczosiebie.pl

Nagrania: www.szkola-motywacji.pl

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×