Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Lekarz i farmaceuta… A co Ty wiesz o ich współpracy?

Burzymy mity!

Lekarze oraz farmaceuci mają wiedzę i kompetencje, które wykorzystują, by służyć społeczeństwu. Jednak bardzo często ich współpraca bywa zachwiana, ponieważ brakuje efektywnej komunikacji. Naprzeciw temu problemowi wyszła firma Gedeon Richter, która już po raz czwarty realizuje program z cyklu „Recepta na sukces w farmacji”. Tegoroczna edycja poświęcona jest właśnie współpracy lekarza i farmaceuty. Jej celem jest zachęcenie studentów do wymienienia się swoimi doświadczeniami oraz potencjalnymi rozwiązaniami, które pomogłyby budować profesjonalną relację na linii lekarz-farmaceuta i burzyć stereotypy na temat obu profesji.

Prawdą jest, że…

Na uczelniach panuje krzywdzące przeświadczenie, iż na kierunku farmaceutycznym studiują głównie osoby, które nie dostały się na studia medyczne.

Ten stereotyp tworzy barierę pomiędzy studentami obu kierunków i utrudnia ich komunikację. Korzystne dla współpracy lekarzy i farmaceutów może być nawiązanie dialogu, a także uświadomienie przyszłym lekarzom, iż farmację studiują osoby, które dobrowolnie i przemyślanie wybrały ten kierunek, kierując się pasją. Budowanie relacji opartej na partnerstwie i wspomnianym dialogu nie tylko zwiększyłoby komfort pracy obu profesji, ale podniosło też jakość obsługi pacjentów.

Społeczeństwo nie ma świadomości o kompetencjach, jakie mają farmaceuci i lekarze.

Wiele osób traktuje apteki jak drogerie z lekarstwami. Zapominają o wiedzy, jaką mają farmaceuci oraz o tym, że również mogą brać czynny udział w ich leczeniu. Należy budować świadomość wśród społeczeństwa na temat wiedzy i kompetencji farmaceutów oraz o tym, że apteka również jest placówką ochrony zdrowia. Istotne jest, aby istniało powszechne przekonanie, iż farmaceuta może nie tylko sprzedać leki, ale również, tak samo jak lekarz, może doradzić w kwestii ich zamienników, poinformować o działaniu lub skutkach ubocznych, które towarzyszą przyjmowaniu medykamentów oraz zmianach w przepisach, które często mają wpływ na ceny lekarstw.

Farmaceuci są specjalistami od leków.

Edukacja farmaceutyczna jest ukierunkowana na zdobycie kompletnej wiedzy z zakresu farmakologii. Dzięki temu farmaceuci są specjalistami w temacie leków – interakcji, zamienników oraz aktualnych zmian w prawie, dotyczących medykamentów. Ich doświadczenie i intuicja są również szczególnie przydatne w sytuacjach weryfikacji recept, które najczęściej wydają się kompletnie nieczytelne. Pracy z pewnością nie ułatwia im brak baz, które zawierałyby informacje dotyczące pacjenta i przyjmowanych przez niego leków. W takie dane wgląd mógłby mieć nie tylko lekarz, ale także farmaceuta. Rozwiązanie to mogłoby ulepszyć jakość obsługi pacjentów i pomóc w unikaniu pomyłek, takich jak przepisywanie i sprzedaż nieodpowiedniego leku (spowodowane brakiem wiedzy o równolegle przyjmowanych przez pacjenta środkach), co może potencjalnie powodować negatywne skutki dla zdrowia.

 

Fałszem jest, że…

Farmakoterapia nie ratuje życia.    

To częste przeświadczenie, które nie jest prawdą. Szczegółowe i kompleksowe leczenie farmakologiczne to nieodłączny element terapii pacjenta. Farmaceuci dokładne znają działanie leków, dlatego analizując przypadek pacjenta, mogą dostosować leczenie farmakologiczne, które będzie bezpieczne i pozwoli uniknąć skutków ubocznych długotrwałego zażywania różnych mieszanek leków. Farmakoterapia to realna pomoc, która nie jest wyidealizowaną formą wsparcia, stworzoną przez ambicje farmaceutów. Nieumiejętnie dobrane medykamenty mogą szkodzić, a wiedza, którą służą farmaceuci, pozwala na bezpieczne wyjście z choroby.

Farmaceuci czerpią korzyści z przepisywanych leków…

Zaufanie do farmaceutów bywa nadszarpywane przez zatargi wybuchające w przemyśle farmaceutycznym, nieustannie nagłaśniane przez media. Sprawia to, że gdy dochodzi do sytuacji, w której farmaceuta proponuje zastosowanie innego specyfiku niż ten przepisany przez lekarza, uważa się, że ten pierwszy po prostu czerpie z tego korzyści. Tymczasem często chodzi o zaproponowanie tańszego zamiennika, objętego zniżką w ramach refundacji. Takie sytuacje, wynikające zazwyczaj z niewiedzy pacjenta na temat specyfiki pracy farmaceuty i lekarza, zmniejszają zaufanie społeczne oraz rodzą podejrzenia w stosunku do farmaceutów.

Lekarze pamiętają o interakcjach wszystkich leków.

Może zdarzyć się, że lekarz specjalizujący się w jednej dziedzinie nie uwzględni działania leków z innych grup, które przyjmuje chory. To farmaceuta poświęca swój czas i dokładnie analizuje działanie wszystkich medykamentów oraz możliwe interakcje. Natomiast pacjenci wchodzą do apteki z przekonaniem, że aptekarz pozostaje do ich dyspozycji, a jednocześnie denerwują się, gdy muszą czekać w kolejce. W aptekach nie ma również ustronnych miejsc, które przeznaczone byłyby do konsultacji problematycznych przypadków.

 

Więcej informacji można znaleźć na profilu „RECEPTY na sukces w farmacji” na Facebooku.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK