2018-03-21 Aktualności

Na liście śmiertelnych chorób, do których prowadzi palenie tytoniu, oprócz raka płuc, przełyku, krtani czy trzustki, znajdują się także przewlekłe choroby płuc, w tym POChP. Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, prowadzące do  nieodwracalnego zwężenia oskrzeli, co skutkuje znacznym ograniczeniem przepływu powietrza przez płuca. Z czasem dochodzi do tzw. inwalidztwa oddechowego. Dym papierosowy odpowiada za niemal 90% wszystkich przypadków zachorowań na POChP.

Wśród ofiar chorób wywołanych przez toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym są nie tylko osoby, które zaciągają się nim bezpośrednio. Osoby z najbliższego otoczenia palacza są również narażone na wydychanie dymu, który zawiera  niebezpieczne dla zdrowia  substancje takie jak: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan.

Co godzinę z powodu POChP umierają dwie osoby.  Zapobieganie chorobie pozornie nie jest trudne. Jednym z głównych czynników mających znaczenie dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji płuc jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu. Warto pamiętać, że POChP rozwija się powoli i niepostrzeżenie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Bardzo ważne jest jak najszybsze zerwanie z nałogiem palenia, zanim wystąpią  objawy takie jak kaszel, zadyszka, odkrztuszanie plwociny. Objawy te zazwyczaj są przez chorego bagatelizowane.

 „Życie chorych na POChP wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu na wielu płaszczyznach. Podstawowym problemem są trudności z oddychaniem, wydychanie powietrza wymaga od chorych dużo energii i wysiłku. Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. 75% chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc pierwsze objawy POChP. Profilaktyczne wykonywanie badań zmniejsza ryzyko niezauważenia niespecyficznych objawów często mylonych ze słabą kondycją organizmu” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Jak trudno jest rzucić palenie, wie każdy, kto boryka się z tym nałogiem. Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że, jak przy każdym uzależnieniu, najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z istniejącego problemu. Konieczne jest uświadomienie sobie ogromu szkód, które palenie wyrządza zdrowiu. Warto porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu bądź psychologiem. Lekarz jest podstawowym sprzymierzeńcem w walce z nałogiem, należy być otwartym na jego porady. Wsparcie bliskich, przyjaciół oraz rodziny w procesie rzucania palenia jest nieocenione. Zerwanie z nałogiem palenia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą  zapobiegnia POChP i o tym powinni pamiętać wszyscy ci, którzy chcą mieć zdrowe płuca.

Copyright © Medyk sp. z o.o