2018-02-05 Aktualności

Technologie mobilne w szpitalu

Badanie 2022 Hospital Vision Study firmy Zebra

W badaniu (przeprowadzonym w 2017 r.) wzięli udział kierownicy zespołów pielęgniarskich, osoby decyzyjne ds. IT i pacjenci. Badanie 2022 Hospital Vision Study firmy Zebra wskazuje na coraz większe zastosowanie, w szpitalach na całym świecie, rozwiązań zapewniających mobilność – takich jak komputery mobilne, tablety, drukarki i bezprzewodowe skanery kodów kreskowych. W ciągu kolejnych pięciu lat może to zmienić sposób świadczenia usług zdrowotnych na całym świecie.

Kluczowe wnioski z badania:

  • Rozwiązania zapewniające mobilność w służbie zdrowia szybko stają się standardem w opiece nad pacjentami na całym świecie. Badanie 2022 Hospital Vision Study firmy Zebra wskazuje na rosnące zastosowanie rozwiązań mobilnych we wszystkich dziedzinach medycyny do 2022 r. Co ciekawe, tendencję wzrostową odnotowuje się również w obszarach, w których technologie mobilne są już powszechnie stosowanie (wśród personelu pielęgniarskiego opieki przyłóżkowej z 65% do 95%). Znaczny wzrost w tym zakresie charakteryzuje również inne grupy zawodowe — farmaceutów i techników farmaceutycznych (z 42%do 96%), techników laboratoryjnych (z 52% do 96%) i personel pielęgniarski intensywnej opieki medycznej (z 38% do 93%).
  • Wyniki badania wskazują jako główną korzyść spadek liczby błędów, których można uniknąć. Objęci badaniem kierownicy zespołów pielęgniarskich i osoby decyzyjne ds. IT oczekują, że rozwiązania zapewniające mobilność w służbie zdrowia ograniczą liczbę błędów popełnianych podczas podawania leków (61%) i oznakowania pobranych próbek (52%).
  • Technologie mobilne pozwalają personelowi szpitali spędzać więcej czasu przy łóżku pacjentów. Według prognoz do 2022 r. 91% personelu pielęgniarskiego ma mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, medycznych baz danych i baz danych leków (92%) oraz wyników badań laboratoryjnych (88%) za pośrednictwem urządzeń mobilnych, co pozwoli ograniczyć czas spędzany z dala od pacjentów.
  • Rosnące zastosowanie rozwiązań zapewniających mobilność w służbie zdrowia ma poprawić komunikację. Niemal siedmiu na dziesięciu kierowników zespołów pielęgniarskich objętych badaniem przypisuje rozwiązaniom mobilnym korzystny wpływ na komunikację i współpracę między pracownikami oraz poprawę jakości opieki nad pacjentami. Natomiast 64% respondentów spośród decydentów ds. IT określa komunikację na linii lekarze–personel pielęgniarski jako główny obszar, w którym oczekują poprawy.
  • Rozwiązania zapewniające mobilność w służbie zdrowia zostaną uzupełnione o informacje o lokalizacji uzyskiwane w czasie rzeczywistym. Ma to na celu optymalizację procesów. System lokalizacji w czasie rzeczywistym(RTLS) będzie wykorzystywany do lokalizacji wszystkiego — od sprzętu, zapasów i środków farmaceutycznych, po pacjentów i personel.  Uzyskana dzięki temu widoczność pozwoli administratorom zwiększyć dostępność personelu przy łóżkach pacjentów, poprawić przepływ pracy i podnieść poziom bezpieczeństwa.
  • Lepszy przepływ danych, zintegrowany za pomocą przenośnej technologii mobilnej, ma zwiększyć wykrywalność stanów zagrażających życiu i polepszyć sposób powiadamiania o nich. Wśród objętych badaniem decydentów ds. IT 98% oczekuje, że do 2022 r. analizy predykcyjne i wczesne powiadomienia o stanach zagrażających życiu, na przykład o sepsie i zakażeniach szpitalnych, będą wysyłane na urządzenia mobilne personelu szpitalnego.
  • Pacjenci rozumieją korzyści wynikające z rozwiązań zapewniających mobilność w służbie zdrowia i coraz aktywniej angażują się w działania umożliwiające zapewnienie im samym opieki zdrowotnej. Większość uczestniczących w badaniu pacjentów (77%) pozytywnie reaguje na wykorzystanie przez lekarzy technologii mobilnych w celu poprawy opieki. 

Copyright © Medyk sp. z o.o