2017-11-03 Aktualności

Nowa lista leków refundowanych (obowiązująca od 1 listopada 2017 r.), opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, przyniosła dobre informacje dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Do refundacji zostały włączone dwa nowe leki: enzalutamid oraz dichlorek-radu 223, w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)”. Dzięki temu pacjenci z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, po chemioterapii, będą mieli dostęp do trzech leków: enzalutamidu, dichlorku radu 223 oraz octanu abirateronu. 

Sekcja prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” od wielu miesięcy intensywnie domagała się poszerzenia programu lekowego o nowoczesne leki, które według badań naukowych przedłużają życie pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na kastrację, jak również poprawiają jego jakość. Jak komentuje Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty Stowarzyszenia UroConti: "W tej sprawie wysłaliśmy wiele pism do Ministerstwa Zdrowia. Uczestniczyliśmy w spotkaniach i w Sejmie, i w Ministerstwie Zdrowia, szukaliśmy pomocy u parlamentarzystów, wielokrotnie wypowiadaliśmy się w mediach, walcząc o wyrównanie szans polskich pacjentów do poziomu, jaki mają pacjenci z innych krajów Unii Europejskiej. Wreszcie w sierpniu bieżącego roku otrzymaliśmy pozytywną informację – Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji poinformowała nas, że Minister Zdrowia podjął pozytywne rozstrzygnięcie, w którym lek enzalutamid miał być stosowany we wspólnym programie lekowym z dotychczas stosowanym octanem abirateronu. Niestety, producent tego drugiego leku zablokował poszerzenie programu o dwa miesiące".

Konsekwencja i stanowczość pacjentów została jednak nagrodzona. "Interes pacjentów na szczęście wygrał. Bardzo cieszymy się, że dzięki dobrej woli polityków i zaangażowaniu urzędników Ministerstwa Zdrowia udało się poszerzyć program lekowy dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem prostaty. Mamy jednak nadzieję, że tego typu sytuacje, w których jedna firma farmaceutyczna blokuje dostęp do leczenia innymi lekami, w przyszłości nie będą miały już więcej miejsca"– komentuje Bogusław Olawski.

Oprócz refundacji dwóch nowych leków w ramach programu lekowego, w przypadku leku octan abirateronu poszerzone zostało wskazanie refundacyjne o nową populację pacjentów, u których zastosowanie chemioterapii nie jest jeszcze klinicznie wskazane.

Copyright © Medyk sp. z o.o