2017-09-06 Aktualności

Wrzesień to światowy miesiąc budowania świadomości na temat raka tarczycy. Ten nowotwór 3-krotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Każdego roku diagnozowany jest u 3 tys. osób w Polsce; jest także nowotworem o jednej z najszybciej rosnących zachorowalności w USA i Europie. Eksperci przewidują, że przy utrzymaniu tej tendencji, rak tarczycy do 2025 r. stałby się najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych.

W 90%  przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć. "Kluczem do leczenia raka tarczycy jest wciąż wczesna diagnostyka" – mówi prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podstawowymi objawami raka tarczycy są:

  • guzki w przedniej części szyi,
  • powiększone węzły chłonne,
  • chrypka lub zmiany głosu,
  • trudności w połykaniu.

 

Organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny w ramach kampanii „Motyle pod ochroną” zaprasza do poznania trzech kroków profilaktyki raka tarczycy – objawów raka tarczycy, metod badania – w tym nauki samobadania tarczycy w warunkach domowych, a także do poznania składników diety, które mogą wspomóc pracę tarczycy.

1 krok - USG tarczycy

Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy, jest USG, które należy wykonywać raz na dwa lata, jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian i lekarz nie wydał innego zalecenia.

Z badań USG tarczycy można skorzystać np. w Poradni z Apetytem na życie, prowadzonej przez organizację Polskie Amazonki Ruch Społecznych. Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul.  Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Badania USG tarczycy odbywają się przez cały rok, w każdą środę, w godz. 14:00 – 15:00. Można się na nie zapisać pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym, a symboliczny koszt USG tarczycy wynosi 25 PLN. Zebrane środki przeznaczone są na finansowanie kolejnych badań.

 "Guzki tarczycy to powszechny problem, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Należy pamiętać, że jedynie 10% guzków to guzki nowotworowe. Pozostałe są zmianami niegroźnymi, które mimo wszystko należy kontrolować. Guzki dotyczą ok. 50% kobiet i mężczyzn po 65. r.ż.wyjaśnia prof. Marek Dedecjus.

2 krok – samobadanie tarczycy

Ok. 5% guzków wykryć można w badaniu palpacyjnym. Jego wykonanie jest bardzo proste i każdy może je zrobić samodzielnie w domu.

  • Weź szklankę wody oraz lustro.
  • Ustaw lustro tak, by widzieć przednią część szyi.
  • Wyciągnij szyję ku górze.
  • Nabierz w usta łyk wody.
  • Przełykając wodę, obserwuj w lustrze szyję, sprawdzając, czy nie ma widocznych guzków lub asymetrii.

3 krok – zdrowy tryb życia

Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowana dieta. . Aktywność fizyczna poprawia motorykę ciała, krążenie i samopoczucie, niwelując stres. Zbilansowana dieta pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy. Wśród nich są  m.in.:

  • jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
  • selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni;
  • witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka.

Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/ m2  podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

 

 Z okazji światowego miesiąca budowania świadomości o raku tarczycy organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) zaprasza do obejrzenia filmu, zawierającego trzy podstawowe kroki profilaktyki: https://youtu.be/vOTvQp47H9M

Copyright © Medyk sp. z o.o