2017-02-15 Aktualności

Z okazji Światowego Dnia Chorego Fundacja The Institute of Strategy and Development wraz z Wojskowym Instytutem Medycznym zorganizowała debatę „Polski Pacjent. Wczoraj. Dzisiaj. Jutro”, w której wzięli udział decydenci i przedstawiciele środowisk pacjenckich. Spotkanie zostało podzielone na dwa panele, z których pierwszy dotyczył perspektyw dla pacjentów oraz priorytetów i kierunków Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. W części drugiej poruszono problemy pacjentów z ich perspektywy, jak również omówiono czynniki, które wpływają na komfort psychiczny chorych.

W spotkaniu udział wziął Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, który wyraźnie podkreślał potrzebę słuchania pacjentów: „pacjent powinien być priorytetem w służbie zdrowia. To niedopuszczalne, że nikt nie bierze pod uwagę zdania pacjenta. Musimy także skończyć z podejściem do pacjenta jako świadczeniobiorcy, w kontekście wyłącznie finansów”. Prezes NFZ Andrzej Jacyna wyraźnie podkreślił, że „w służbie zdrowia jest za mało funduszy. Mimo dobrych chęci, na wiele nas nie stać”.

O kierunkach rozwoju szpitala klinicznego oraz instytutu badawczego opowiedział Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, gen. Grzegorz Gielerak. Jak powiedział: „ Jesteśmy szpitalem wieloprofilowym i naszym celem jest utrzymanie takiego stanu. Tylko szpital, który może zapewnić kompleksową opiekę pacjentowi ma rację bytu”.

Część druga debaty dotyczyła efektywności leczenia z perspektywy pacjentów. Płk Radosław Tworus, kierujący Kliniką Psychiatrii Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego, poruszył kwestię czynników, które wpływają na komfort psychiczny hospitalizowanych: "Powinniśmy zwracać uwagę na skrócenie dystansu pomiędzy lekarzem a pacjentem. Personel powinien utrzymać przyjazne stosunki z pacjentem od momentu jego pojawienia się w szpitalu”.

Dr Anna Malicka, architekt specjalizująca się w projektowaniu obiektów służby zdrowia, opowiedziała o idei humanizacji architektury szpitalnej, która na pierwszym miejscu stawia komfort pacjenta. W Polsce jest to temat bagatelizowany, choć na świecie jest coraz bardziej popularny. "Wnętrze placówki medycznej jest niezwykle istotne, ponieważ często pacjent spędza tam wiele dni, a nawet miesięcy. Wbrew pozorom to nie są wielkie koszty, a jedynie kwestia mądrego projektowania. Czy nas na to stać? Na pewno nie stać nas na złe szpitale.”

O specyfice opieki na żołnierzami poszkodowanymi w czasie misji wojskowych opowiedziała mgr Urszula Marszałkowicz-Flis, pełnomocnik dyrektora WIM ds. Weteranów: "Robimy wszystko, aby weterani wracający z misji wojskowych mieli maksymalnie korzystne, komfortowe warunki. Dla ich psychiki jest to niezbędne do możliwie właściwego funkcjonowania w dalszym życiu”.

Głos zabrali także przedstawiciele pacjentów. Elżbieta Gnas z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przyznała, że pacjenci powinni się integrować: „Bardzo ważne jest, aby pacjenci w tych trudnych momentach choroby byli dla siebie nawzajem wsparciem. Pacjenci powinni się nawzajem edukować, bo to daje gwarancję na dłuższe przeżycie. Szkoda, że nie został z nami Minister Zdrowia, aby mógł posłuchać o naszych problemach”.

Dagmara Samselska z Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę także wspomniała o potrzebie integracji środowisk pacjenckich, ale zwróciła przede wszystkim uwagę na fakt, że krąży na temat łuszczycy wiele mitów. Również wyraziła żal, że Minister Zdrowia nie został, aby posłuchać pacjentów i ich problemów. Jak powiedziała: „Luszczyca to wymagając choroba. Niestety zamykane są oddziały, w których możemy uzyskiwać pomoc. To bardzo niepokojący, przykry trend”.

Podczas podsumowania debaty pokreślono ogromną potrzebę rozmowy o problemach pacjentów. Niestety, opinia publiczna jest zainteresowana wyłącznie decyzjami „ na górze”. Do większego zainteresowania problemami pacjentów dochodzi wyłącznie wtedy, kiedy stanie się tragedia.

Copyright © Medyk sp. z o.o