2016-03-01 Artykuł

EKG, to skrót oznaczający elektrokardiogram lub elektrokardiograf. Jest to procedura, która umożliwia wstępną diagnozę chorób mięśnia sercowego. To jedno z podstawowych badań, jakie zleca lekarz, gdy podejrzewa u nas schorzenie kardiologiczne.

Badanie EKG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a wyniki dostępne są zaraz po wykonaniu badania. Dzięki temu, że jest nieinwazyjne może być wielokrotnie powtarzane. Dla pacjentów istotny jest także fakt, że jest to badanie powszechnie dostępne oraz niedrogie. Badanie serca wykonuje się u wszystkich osób, niezależnie od płci i wieku.

Jak pracuje nasze serce?

Aby ludzkie serce pracowało w odpowiednim rytmie i z odpowiednią częstotliwością, niezbędnym warunkiem jest prawidłowa budowa i czynność układu bodźcoprzewodzącego. Tylko wówczas możliwe jest wydolne funkcjonowanie tego narządu jako pompy.

Układ  bodźco-przewodzący serca, składa się z określonej liczby komórek, które mają zdolność do wytwarzania oraz rozprowadzania impulsów elektrycznych wywołujących skurcz serca.  Zmiany ładunku elektrycznego występujące na powierzchni mięśnia sercowego mogą być odebrane za pomocą elektrod przystawionych bezpośrednio do powierzchni skóry.

Czy impulsy wytwarzane są we właściwym miejscu i czy są prawidłowo przewodzone między elementami układu bodźcoprzewodzącego możliwe jest do ustalenia dzięki badaniu wykonywanemu przy użyciu aparatu EKG.

Elektrokardiografia to badanie szeroko dostępne, szybkie i nieinwazyjne.

Czemu służy badanie EKG?

EKG to metoda polegająca na rejestracji czynności mięśnia sercowego  w postaci różnicy  napięć. Wynik odczytywany jest w formie krzywej elektrokardiograficznej na specjalnym papierze milimetrowym lub na ekranie monitora.

Badanie elektrokardiograficzne ma na celu zapis zmian, które powstają w mięśniu sercowym. Ma ono zasadnicze znaczenie w rozpoznawaniu niektórych schorzeń o podłożu kardiologicznym. Uzyskany wynik wpływa na przebieg dalszego leczenia. EKG nie może jednak zastąpić badania lekarskiego. Jest to element wspomagający i uzupełniający proces leczenia chorób serca. Najczęstsze wskazania do wykonania badania EKG to: bóle w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, omdlenia, utraty przytomności, zaburzenia pracy serca.

Jak przebiega EKG?

Aparaty EKG umożliwiają wykonanie badania w spoczynku lub podczas wysiłku (tzw. próba wysiłkowa).

W trakcie badania spoczynkowego pacjent powinien leżeć nieruchomo i nie napinać mięśni. Na kończynach dolnych i górnych oraz na klatce piersiowej osoby badanej zostają umieszczone elektrody, które wcześniej są smarowane specjalnym żelem. Podczas badania rejestratory zapisują na papierze rytm pracy mięśnia sercowego. Zwykle trwa to ok. 5-10 minut.  Interpretacja zapisu wykonywana jest przez lekarza.  Dzięki badaniu EKG można określić pracę serca i rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. Czasami konieczne jest poszerzenie diagnostyki i wykonanie testu wysiłkowego. Wskazaniami do przeprowadzenia  elektrokardiograficznej próby wysiłkowej są między innymi: diagnostyka bólów w klatce piersiowej, ocena zaawansowania choroby niedokrwiennej serca, ocena skuteczności leczenia chorób serca, diagnostyka zaburzeń rytmu serca oraz tzw. wczesne testy pozawałowe.

Próba wysiłkowa opiera się na badaniu zależności zmieniającego się zapisu EKG na skutek zwiększającego się wysiłku fizycznego.

Podczas testu wysiłkowego pacjent musi maszerować na bieżni lub pedałować na specjalistycznym stacjonarnym rowerze (cykloergometrze). Elektrody umieszczone są wówczas w obrębie tułowia. Badanie przeprowadzane podczas aktywności fizycznej pozwala w sposób bardziej precyzyjny określić kondycję serca.  

Przed badaniem wysiłkowym należy przestrzegać pewnych wskazówek: bezpośrednio przed próbą nie wolno palić papierosów, nie można też pić mocnej kawy ani herbaty. Natomiast po badaniu zalecany jest kilkuminutowy odpoczynek.

EKG jest badaniem pomocniczym, które pozwala na wstępna ocenę zaburzenia czynności serca, niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu i przewodzenia oraz pracę rozrusznika serca.

Copyright © Medyk sp. z o.o